Avrupa Merkez Bankası ve Faiz İndirimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, AMB’nin Haziran ayındaki faiz indiriminin petrol fiyatlarındaki belirsizlikten etkilenmeyeceğini belirtti. Özellikle Orta Doğu’daki çatışmaların petrol fiyatlarını etkilemesi durumunda, politika yapıcıların öncelikle bu durumun temel fiyatları ve enflasyon beklentilerini nasıl etkileyebileceğini analiz etmeleri gerektiğini vurguladı.

Villeroy de Calhau’ya, belirsizliğin parasal genişleme politikalarının başlamasını geciktirip geciktirmeyeceği sorulduğunda, “Hayır, beklememeliyiz, sürpriz olmadığı sürece faiz indirimlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini” ifade etti. AMB yetkilileri, borçlanma maliyetlerini düşürmeye yönelik adımların 6 Haziran’daki faiz kararı ile başlayabileceğini düşünüyor.

Villeroy, “Gelecek yıl yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşacağımızda, faaliyet ve istihdam açısından maliyeti en aza indirmek görevimiz olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu. Faiz indirimi konusunda belirleyiciler arasında fikir ayrılıklarının olması nedeniyle, gelecekte faiz indirimlerinin “pragmatik bir hızda” gerçekleşeceğini belirtti.

Genel olarak, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleri doğrultusunda politika adımlarını belirlerken, uluslararası gelişmelerin de dikkate alındığı ve ekonomik istikrarın korunması için kararlı bir yaklaşım sergilendiği görülmektedir. Faiz indirimi kararları ve gelecek politika adımları, Avrupa’nın ekonomik durumunu şekillendirecek önemli faktörler arasında yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Avrupa Merkez Bankası ve Faiz İndirimi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x