1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Avrupa Piyasalarında Yatırımcıları Heyecanlandıran Gelişmeler

Avrupa Piyasalarında Yatırımcıları Heyecanlandıran Gelişmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Euro Hareketleri ve Asya Pasifik Piyasaları

Yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri genellikle istikrarlı bir seyir izledi. MSCI Asya Pasifik endeksi nispeten durağan bir görünüm sergilerken, Japonya ekonomisinin beklenenden daha düşük bir şekilde küçülmesi, Japon endekslerinin olumlu bir performans sergilemesine neden oldu. Amerikan hisse vadeleri ise genel olarak durağan bir seyir izledi.

Öte yandan, Amerikan tahvil getirileri, tarım dışı istihdam verilerinin ardından üçüncü güne yükselerek devam etti. Cuma günü 14 baz puan artış gösteren ABD 10 yıllık tahvil getirisi, bir baz puan daha yükselerek yüzde 4,449 seviyesine ulaştı. Euro’daki zayıflık, Bloomberg Dolar Endeksi’ni yüzde 0,3 artırarak Mayıs başından bu yana en yüksek seviyesine taşıdı.

Fed Toplantısı ve Beklentiler

Çarşamba günü yapılacak Fed faiz kararı öncesi yatırımcılar, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin tahminlerini yakından takip ediyor. Fed’in faizleri sabit tutması beklenirken, faiz projeksiyonlarını gösteren noktasal grafik önemli bir odak noktası haline geldi. Mart ayında üç faiz indiriminin yansıdığı noktasal grafikte bu sefer medyan olarak iki faiz indirimi beklentisi yer alabilir.

Ekonomistlere göre, işgücü piyasasındaki güçlü istihdam ve enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesi, faiz indirim beklentilerini azaltabilir. Ancak, büyümeye dair endişeler devam ederken, Fed Başkanı Jerome Powell’dan güvercin bir tutum bekleniyor. Bazı ekonomistlere göre, Fed faizleri sabit tutmayı tercih edebilir ve olumlu verileri daha fazla görmek isteyebilir.

Avrupa Piyasalarında Yatırımcıları Heyecanlandıran Gelişmeler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!