1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Azerbaycan ile Türkiye Arasındaki Gaz Anlaşması 2030’a Kadar Uzatıldı

Azerbaycan ile Türkiye Arasındaki Gaz Anlaşması 2030’a Kadar Uzatıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan ile Gaz Anlaşmasını Uzattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruyla Türkiye ve Azerbaycan arasındaki stratejik iş birliğine önemli bir adım daha attıklarını açıkladı. Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov ile geçtiğimiz ay İstanbul’da imzalanan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması’nın detaylarını paylaştı.

Yapılan anlaşmalarla birlikte Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında doğal gaz ticaretinde yeni bir dönem başlıyor. BOTAŞ ve SOCAR arasında imzalanan dört anlaşma ile Azerbaycan ve Türkmenistan’dan alınacak gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Nahçıvan’a taşınması sağlanacak. Bu anlaşmalar, enerji alanındaki iş birliğini güçlendirerek bölgedeki enerji güvenliğine katkı sağlayacak.

Bununla birlikte, BOTAŞ ile AGSC şirketi arasında 2030 yılına kadar uzatılan doğal gaz tedarik anlaşması, Türkiye’nin doğal gaz arzında istikrarın sağlanmasına ve enerji piyasasında öngörülebilirlik sunulmasına olanak tanıyacak. Bu uzatma, Türkiye’nin enerji ihtiyaçlarını karşılama ve enerji arz güvenliğini artırma hedefine yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bayraktar’ın paylaştığı bilgiler, Türkiye’nin enerji sektöründe sürdürülebilir iş birliklerine verdiği önemi ve bölgesel enerji güvenliğine katkı sağlama çabalarını gözler önüne seriyor. Türkiye’nin enerji politikaları, komşu ülkelerle yapılan stratejik anlaşmalar ve iş birlikleriyle güçlenmeye devam ediyor.

Azerbaycan ile Türkiye Arasındaki Gaz Anlaşması 2030’a Kadar Uzatıldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!