1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Bakan Şimşek: Dezenflasyon Sürecinde Önemli Bir Aşamadayız

Bakan Şimşek: Dezenflasyon Sürecinde Önemli Bir Aşamadayız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Maliye Hesap Uzmanları Vakıf tarafından düzenlenen panelde enflasyon ve Merkez Bankası politikalarını değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele ve Merkez Bankacılığı konularında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek’in konuşmasından öne çıkanlar arasında, enflasyonun ekonomik istikrara olan etkisi, dezenflasyon süreci, Merkez Bankası politikaları ve cari açık hedefleri yer aldı.

Enflasyon ve Dezenflasyon Süreci

Bakan Şimşek, enflasyonun ekonomideki olumsuz etkilerine vurgu yaparak, enflasyonla mücadelenin önemine dikkat çekti. Dezenflasyon sürecine girildiğini belirten Bakan Şimşek, enflasyonun düşürülmesinin zaman, kararlılık ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu ifade etti. Ayrıca, Merkez Bankası’nın bu süreçte gerektiğinde ilave adımlar atabileceğini vurguladı.

Cari Açık ve Rezervler

Bakan Şimşek, cari açık oranının düşürülmesi hedefine de değindi. Programın özünün yeniden dengelenme olduğunu belirten Bakan Şimşek, net ihracatın cari açığa pozitif katkı sağladığı bir döneme girildiğini ifade etti. Ayrıca, Merkez Bankası rezervlerinin yakın zamanda swap hariç pozitif rakamlara ulaşacağını belirtti ve kur oynaklığında düşüş yaşandığını söyledi.

Kayıtdışı Ekonomi ve Vergi Politikaları

Bakan Şimşek, kayıtdışı ekonomi ile mücadele konusunda fiili adımlar atacaklarını belirtti. Vergi muafiyet ve istisna çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Şimşek, vergide adalet ve etkinlik paketi üzerinde çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Kayıtdışı ekonomi ile mücadelede açıklanacak bir eylem planı olmadığını ancak etkin bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.

Bakan Şimşek: Dezenflasyon Sürecinde Önemli Bir Aşamadayız
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!