1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Şimşek, Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi

Bakan Şimşek, Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre, nisan ayında ihracat 19 milyar 254 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise 29 milyar 117 milyon dolar oldu. Bu durum dış ticaret açığının 9 milyar 863 milyon dolara ulaşmasına neden oldu, yüzde 12,9 artış gösterdi.

Bakan Şimşek’ten Değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan dış ticaret rakamlarını değerlendirirken, nisanda yıllık dış ticaret açığının geçici olarak arttığını belirtti. Şimşek, bu durumun cari açığa da yansıyacağını ifade ederek, geçici etkilerin yılın kalanında sınırlı dalgalanmalara neden olabileceğini vurguladı. Bakan Şimşek, ikinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yaklaşık yüzde 2,5 olmasını öngördüklerini ve yılsonunda cari açığın Orta Vadeli Program hedefinin altında gerçekleşeceğini belirtti.

Öngörüler ve Beklentiler

Bakan Şimşek’in açıklamalarıyla birlikte Türkiye’nin dış ticaret ve cari açık konusundaki önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri netleşmeye başladı. Mayıs ayında yeniden düşüş beklenen dış ticaret açığı ve cari açık, ekonomi yönetiminin politika adımlarıyla nasıl şekillenecek, yakından takip edilecek.

Bakan Şimşek, Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!