1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Bakır Fiyatlarındaki Rekor Yükseliş

Bakır Fiyatlarındaki Rekor Yükseliş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Financial Times’ın aktardığı habere göre, ABD’de bakır fiyatları Londra’daki küresel gösterge üzerinde rekor bir prime ulaştı. Spekülatif fonların yığılması ve tüccarların kısa pozisyonları kapatmak zorunda kalmasıyla bakır fiyatları hızla yükseldi. New York’ta işlem gören vadeli bakır kontratları tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak pound başına 5 doların üzerine çıktı.

Spekülasyonlar ve Ticaret Hareketleri

Bakır fiyatlarındaki keskin yükseliş, spekülatörlerin ABD piyasasındaki primin düşeceğini düşünen tüccarları sıkıştırmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, ABD’ye teslimatı gerektiren emtia tüccarlarının kısa pozisyonlarını kapatmak için bakır temin etmeye çalışmalarına neden olmuştur. Piyasa uzmanlarına göre, spekülatif ticaret faaliyeti, CME gibi platformlarda daha kolay gerçekleştirilebilmektedir.

CME ve Marj Artışı

CME Group, bakır vadeli işlemlerinde marj gerekliliklerini artırarak spekülatörlerin daha fazla alım yapmasını sağlamıştır. ABD’li borsa operatörü, bakır fiyatlarının bu yıl %30’a varan artışını destekleyen bu hamle ile piyasada dengeleri değiştirmiştir. CME’nin fiyatlarındaki büyük artış, LME’deki fiyatları geride bırakarak arbitraj ticaretine olanak tanımıştır.

Wood Mackenzie’nin bakır araştırma direktörü Eleni Joannides, konuya ilişkin olarak “Kaçak bir piyasa gibi hissediliyor. Geçtiğimiz aylarda çok büyük miktarda spekülatif yönetilen para girişi oldu. Bu çok büyük bir rakam” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Analistler, CME fiyatlarının önümüzdeki dönemde de yüksek seyretmesini beklerken, teknik sinyallerin henüz bir zirveyi göstermediğini belirtmektedirler.

Bakır Fiyatlarındaki Rekor Yükseliş
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!