Bank of America Raporuna Göre Piyasa Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bank of America’nın EPFR verilerinden derlediği rapora göre, 17 Nisan’da sona eren haftada finansal piyasalarda çeşitli hareketlilikler yaşandı. Rapor, yatırımcıların vergi dönemi nedeniyle nakit fonlardan 160 milyar dolarlık çıkış yaptığını ortaya koydu. Ayrıca ABD hisse senetlerinden çekilen 4,1 milyar dolarlık tutar, bu varlık sınıfının Aralık 2022’den bu yana en büyük iki haftalık çıkışını temsil etti.

Yatırımcıların tercihleri incelendiğinde ise tahvil fonlarına 5,7 milyar dolarlık giriş görüldüğü, kripto paralara ise 26 milyon dolarlık yatırım yapıldığı belirlendi. Altın fonlarından 0,9 milyar dolar ve global hisse fonlarından 9,1 milyar dolarlık çıkış yaşandığı raporda vurgulandı.

Piyasada yaşanan gelişmelerin ardında, Fed’in faiz indirim beklentilerini ertelemesiyle yatırımcıların endişelerinin arttığı gözlendi. Değerlemelerin yüksekliği ve belirsizlikler, yatırımcıları temkinli olmaya sevk ediyor. Bu durum, Bank of America’nın Boğa ve Ayı göstergesinin, yatırımcı anketlerindeki nakit seviyelerine bakarak belirlediği piyasa duyarlılığı endeksinin düşüş göstermesine yol açtı. Gösterge, 5,2’den 5,0’a gerileyerek yatırımcıların risk iştahının azaldığını gösterdi.

Bank of America Raporundan Çıkan Diğer Önemli Sonuçlar

  • Vergi dönemlerinde nakit fonlarda çıkış eğiliminin arttığı
  • ABD hisse senetlerinden yaşanan çıkış trendinin devam ettiği
  • Tahvil fonlarına artan ilginin gözlemlendiği
  • Kripto paralara olan yatırımların devam ettiği
  • Altın fonları ve global hisse fonlarında çıkış yaşandığı
  • Yüksek değerlemeler ve faiz indirimi beklentilerindeki değişimlerin piyasaları etkilediği
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bank of America Raporuna Göre Piyasa Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x