Beta Değeri ve Hisse Senetleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hisse senetlerinin riski genellikle beta değeri ile ölçülür. Beta değeri, bir hissenin endekse olan duyarlılığını gösteren bir ölçüttür. Beta değeri 1’e eşit olan hisseler orta risk grubunda yer alır ve genellikle endekse paralel hareket ederler.

Beta değeri 1’den küçük olan hisselerin riski ve beklenen getirisi düşüktür. Bu tür hisseler genellikle endeksin altında getiri sağlarlar. Beta değeri 1’den büyük olan hisseler ise yüksek risk ve getiri potansiyeline sahiptir. Bu tür hisseler endeksten daha hızlı hareket edebilirler.

BIST 100 Hisselerinde Günlük Performans

Hisse Günlük Kazanç Yüzdesi Beta Değeri
AKSA (#AKSA) 9,91 1,24
TAV HAVALİMANLARI (#TAVHL) 6,95 1,15
İPEK DOĞAL ENERJİ (#IPEKE) 5,94 1,42
ENKA İNŞAAT (#ENKAI) 5,02 0,91
EMLAK KONUT GMYO (#EKGYO) 4,76 1,34
İŞ BANKASI (C) (#ISCTR) 4,65 1,04
AHLATCI DOĞALGAZ (#AHGAZ) 4,41 1,06
YAPI VE KREDİ BANK. (#YKBNK) 4,34 1,22
BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ (#BOBET) 4,25 0,82
AKÇANSA (#AKCNS) 4,11 0,96

BIST 100 hisseleri arasında günlük performansı en yüksek olan hisseler incelendiğinde, AKSA, TAV Havalimanları ve İpek Doğal Enerji gibi hisselerin endeksten hızlı bir şekilde hareket ettikleri görülmektedir. Bu hisselerin beta değerleri de 1’den büyük olduğundan, yüksek risk ve getiri potansiyeline sahip oldukları söylenebilir.

Diğer yandan, Enka İnşaat, Boğaziçi Beton Sanayi ve Akçansa gibi hisselerin günlük performansı daha istikrarlı ve düşük riskli olabilir. Bu hisselerin beta değerleri 1’den küçük olduğundan, endeks performansına göre daha istikrarlı bir getiri sağlama eğiliminde olabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Beta Değeri ve Hisse Senetleri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x