1. Haberler
  2. Haberler
  3. BlackRock: Enflasyonla Mücadele İçin Faiz Oranlarının Düşürülmesi Gerekiyor

BlackRock: Enflasyonla Mücadele İçin Faiz Oranlarının Düşürülmesi Gerekiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed’in Faiz İndirimi Beklentisi

Fed’e yönelik faiz indirimi beklentisi yüksek düzeyde dile getiriliyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, Fed’in bir an önce faiz indirimine gitmesini tavsiye ediyor. BlackRock’tan Rick Rieder, Fed’in rotayı tersine çevirmesini istiyor ve “Enflasyonu dizginlemek için oranları düşürün” diyor.

Geleneksel Görüşe Karşı Tavsiyeler

BlackRock’tan Rick Rieder, geleneksel düşünceyi çürüten bazı tavsiyelerde bulunuyor. Rieder’e göre, gösterge faiz oranlarının uzun süredir zirvede seyrettiği göz önüne alındığında, varlıklı Amerikalıların sabit gelirli yatırımlardan yıllardır elde ettiklerinden daha fazla kazandıklarını belirtiyor.

Oranların Düşürülmesi ve Enflasyon

Rick Rieder, faiz oranlarının yükseltilmesinin aslında enflasyonu düşürdüğünden emin olmadığını belirtiyor. Aksine, faiz oranlarının düşürülmesinin enflasyonu düşüreceğini savunuyor. Rieder’a göre, hizmet odaklı ekonomide mal fiyatları düşerken hizmetlerin fiyatlarının yüksek seviyelerde kaldığını ifade ediyor.

Piyasa Gözlemcilerinin Tepkisi

Piyasa gözlemcileri, para politikasının temel ilkesini yani yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu bastırmasını tersine çevirmeye hazır olmadıklarını belirtiyorlar. Morgan Stanley’nin küresel baş ekonomisti Seth Carpenter, para politikasının nasıl çalıştığına dair fikir ayrılıklarının olduğunu ifade ediyor.

Enflasyon ve Fiyat İstikrarı

Enflasyon verileri, hizmet ekonomisinin bazı alanlarında fiyat artışının kontrol altına alınmasının zor olduğunu gösterirken, BlackRock’tan Rieder Nisan TÜFE verilerinin en kötü korkuları yatıştırdığını belirtiyor. Rieder, fiyat istikrarının korunması ve istihdamın artmasıyla ekonominin iyi durumda olduğunu vurguluyor.

BlackRock: Enflasyonla Mücadele İçin Faiz Oranlarının Düşürülmesi Gerekiyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!