1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. BofA: Türkiye’de Carry Trade Riskleri Artıyor

BofA: Türkiye’de Carry Trade Riskleri Artıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BofA Stratejistlerinden Türk Lirası Değerlendirmesi

Bank of America (BofA) stratejistlerine göre, Türk lirası forward, tahvil ve hisse senetlerindeki pozisyonlar artmaya devam ediyor ve bu durum lira uzun pozisyon işlemleri için risk oluşturabilir. Stratejistler, mevcut verilere dayanarak forward pozisyonlarının 20 milyar doları aşabileceğini belirtiyorlar. Artan pozisyonlar, lira üzerindeki baskıyı artırabilir ve uzun pozisyon sahipleri için risk oluşturabilir.

Öte yandan, ABD istihdam verilerinin beklentileri aşması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sert tavrının etkisiyle piyasalarda oluşan hareketlilik, Türk lirası üzerindeki baskıyı artırmış durumda. Stratejistler, bu faktörlerin lira değerindeki dalgalanmayı artırabileceğini ve yatırımcıların risklerini göz önünde bulundurması gerektiğini vurguluyorlar.

Buna ek olarak, BofA stratejistleri Çek korunası karşısında Türk lirası alım tavsiyesini hedefe ulaşıldığı için kapattıklarını belirttiler. Geçtiğimiz aylarda yapılan öneri sonuç vermiş olsa da, yeni risklerin ortaya çıkması nedeniyle stratejilerini yeniden gözden geçirme kararı aldılar. Türk lirası değerlendirmelerinde dikkatli olunması ve piyasadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiği konusunda yatırımcılara uyarılarda bulundular.

BofA: Türkiye’de Carry Trade Riskleri Artıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!