1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Borsa Haftalık Kapanış Rekorunu Kırdı: Yeni Haftada Beklenen Veriler

Borsa Haftalık Kapanış Rekorunu Kırdı: Yeni Haftada Beklenen Veriler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük Piyasa Analizi ve Önümüzdeki Haftaya İlişkin Beklentiler

Bugün Borsa İstanbul’da yaşanan gelişmelere göre, bankacılık endeksi yüzde 0,86 ve holding endeksi yüzde 0,23 oranında değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,70 ile madencilik sektörü olurken, en çok kaybettiren sektör ise yüzde 2,71 ile sigorta sektörü oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 0,47, teknoloji endeksi yüzde 0,50 ve hizmetler endeksi yüzde 0,07 oranında değer kaybederken, sanayi endeksi yüzde 0,22 oranında değer kazandı. BIST 30 endeksi ise önceki kapanışa göre 35,26 puan ve yüzde 0,30 kayıpla 11.854,79 puandan kapandı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisseler arasında Ereğli Demir Çelik, Türk Hava Yolları, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası (C) ile Koç Holding en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerine göre, haziran ayında 206 bin kişi istihdam artışı yaşandı ancak işsizlik oranı yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükseldi. Nisan ve mayıs aylarına ilişkin verilerde aşağı yönlü revizyon yapıldı. İstihdamdaki artışlar nisan ayı için 165 binden 108 bine, mayıs ayı için ise 272 binden 218 bine düşürüldü. Ortalama saatlik kazançlar beklentiler dahilinde yüzde 0,3 artış gösterdi. ABD iş gücü piyasasındaki yumuşama, Fed’in faiz indirimine gitme olasılığını güçlendirdi.

Önümüzdeki Haftaya Yönelik Beklentiler ve Veri Gündemi

  • Yurt içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri açıklanacak.
  • Yurt dışında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, ABD’de Çin ve Almanya’da enflasyon, İngiltere’de büyüme ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Teknik analiz uzmanları, BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.700 seviyelerinin destek, 11.000 ve 11.100 puanın direnç konumunda olduğunu belirtiyor. Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne göre, ekonomistler cari işlemler hesabının mayıs ayında 1 milyar 347,5 milyon dolar açık verdiğini tahmin ediyor. Ayrıca, ekonomistler cari işlemler açığının 2024 yılında 26 milyar 700 milyon dolar olacağını öngörüyor.

Borsa Haftalık Kapanış Rekorunu Kırdı: Yeni Haftada Beklenen Veriler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!