1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Borsa yatırımcılarının çoğunluğu, yatırımlarını 50 bin TL’nin altında tutuyor

Borsa yatırımcılarının çoğunluğu, yatırımlarını 50 bin TL’nin altında tutuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı: Borsa Yatırımcı Profili

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Pamir Karagöz, yaptığı açıklamada borsaya ilginin arttığını belirtti. Pandemi döneminde yerli yatırımcıların sermaye piyasalarına ciddi ilgi gösterdiğini ifade eden Karagöz, bu durumun memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Karagöz, borsada işlem yapan yatırımcıların yüzde 75’inin bakiyesinin 50 bin TL’nin altında olduğunu söyledi. Bu durum, borsaya girişin düşük miktarda sermaye ile yapılabileceğini gösteriyor. Halen Türkiye’de 7,7 milyon yatırımcının olduğunu belirten Karagöz, bu yatırımcıların yüzde 41’inin 34 yaş altındaki gençlerden oluştuğunu aktardı.

Borsada yatırımcı profili hakkında bilgi veren Karagöz, bu yatırımcıların yüzde 40’ının kadınlardan oluştuğunu dile getirdi. Türkiye’de halka açık şirketlerde kadın yönetici oranının yüzde 18 olduğunu belirten Karagöz, Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 40’lara kadar çıktığını belirtti.

Karagöz, sermaye piyasalarındaki kadın yatırımcı ve yönetici sayısının artması gerektiğini vurgulayarak, bu alanda kadınların daha fazla yer alması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin finansal okur-yazarlık seviyesinin yükseltilmesi ve borsaya olan güvenin artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Karagöz, gençlerin ve kadınların sermaye piyasalarına katılımının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Karagöz’ün değerlendirmelerine göre, Türkiye’de sermaye piyasalarına olan ilginin artması ve borsaya yapılacak yatırımların çeşitlenmesi, ekonominin güçlenmesine de katkı sağlayabilir.

Konu Detay
Yatırımcı Sayısı 7,7 milyon yatırımcı
Yaş Dağılımı Yatırımcıların %41’i 34 yaş altında
Cinsiyet Dağılımı Yatırımcıların %40’ı kadınlar
Kadın Yönetici Oranı Halka açık şirketlerde %18
Borsa yatırımcılarının çoğunluğu, yatırımlarını 50 bin TL’nin altında tutuyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!