1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Borsada ilk 5 ayın performansı: Yabancı yatırımcı oranları ve yerli milyoner sayısındaki dikkat çeken artış

Borsada ilk 5 ayın performansı: Yabancı yatırımcı oranları ve yerli milyoner sayısındaki dikkat çeken artış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul Yatırımcı Profili

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, Borsa İstanbul’da yerli yatırımcı sayısı Aralık 2023’e göre yüzde 9 artarak 8 milyon 296 bin 305’e yükseldi. Yerli yatırımcıların borsaya olan ilgilerinin artması, finansal okuryazarlık seviyesinin yükselmesi ve finansal piyasalara duyulan güvenin artmasıyla açıklanabilir. Yerli yatırımcılar, uzun vadeli yatırım stratejileriyle borsada yer alarak portföylerini çeşitlendirme yoluna gidiyorlar.

Diğer yandan, yabancı yatırımcı sayısı ise 31 bin 945 olarak belirlendi. Yabancı yatırımcılar, genellikle küresel piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ederek Türk ekonomisine ve şirketlerine olan güvenlerini gösteriyorlar. Türk şirketlerinin büyüme potansiyeli, ekonomik istikrar ve şeffaflık gibi faktörler yabancı yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor.

Borsa İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcılar arasında sağlam bir denge oluşturarak piyasanın istikrarını ve likiditesini korumaya çalışıyor. Ülkemizdeki finansal piyasaların gelişimi ve yatırımcı çeşitliliği, ekonomik büyümeye ve sermaye piyasalarının derinleşmesine olumlu katkılar sağlıyor.

Borsada ilk 5 ayın performansı: Yabancı yatırımcı oranları ve yerli milyoner sayısındaki dikkat çeken artış
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!