1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Carry, Yeni Satışları Destekleyen Bir İştah Yaratıyor

Carry, Yeni Satışları Destekleyen Bir İştah Yaratıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcıların Carry İştahı ve Japon Yeni

Yatırımcılar için carry trade stratejisi, düşük faizli bir para biriminden borç alarak yüksek faizli bir para birimine yatırım yapmayı ifade eder. Bu strateji, Japon yeni üzerinde uzun süredir popüler bir seçenek olmuştur. Japonya Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapması ve sıkılaştırma beklentileriyle birlikte bu stratejinin etkilenip etkilenmeyeceği ise merak konusu olmuştur.

Merkez Bankası’nın faiz artışı kararının, Japon yeni üzerindeki carry trade işlemlerini etkilemediğini gösteren belirtiler bulunmaktadır. Birçok yatırımcı, hala düşük maliyetli Japon yeni borçlanması yaparak dolar almanın avantajını sürdürmektedir. Bu durum, carry trade işlemlerine devam etme eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Nomura International traderı Antony Foster, yatırımcıların carry trade stratejisine olan ilgisinin devam ettiğini vurgulamıştır. Foster’a göre, Japonya Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapması bile carry trade işlemlerini durdurmayacak, dolayısıyla piyasaların hala Japon yeniye karşı uzun pozisyon almaya istekli olacağını belirtmiştir.

Stonex Financial traderı Mingze Wu ise BOJ’un piyasa dinamiklerine göre faiz artırımı yapması durumunda etkisinin sınırlı olacağını ve carry trade talebinin devam edeceğini ifade etmiştir. Wu’ya göre, dolar-yen paritesindeki riskler yukarı yönlü ivme kazanabilir ancak BOJ müdahalesi öncesindeki seviyelere ulaşması gerekebilir.

BOJ’un haziranda 10 baz puan faiz artırma ihtimalinin düşük olduğu belirtilmektedir. Rabobank stratejisti Jane Foley, BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın güvercin bir tutum sergilemekten kaçınacağını ve iletişiminde dikkatli olacağını öngörmektedir. Ancak Japon ekonomik verilerinin zayıf seyretmesi ve ABD verilerinin esneklik göstermesi durumunda belirsizlikler artabilir.

Geçen yıl carry trade stratejisiyle %18 kar elde edilen Japon yeni, bu yıl dolara karşı yaklaşık %10 değer kaybetmiştir. Bu durum, yatırımcıların carry trade stratejisine olan ilgisinin devam etmesine rağmen risklerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Carry, Yeni Satışları Destekleyen Bir İştah Yaratıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!