1. Haberler
  2. Haberler
  3. Çin Hizmet PMI Verileri: Nisan 2021 Analizi

Çin Hizmet PMI Verileri: Nisan 2021 Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Caixin Hizmet PMI Verileri

Çin’in hizmet sektörü Nisan ayında biraz daha yavaş bir hızda büyüdü. Caixin Media Co. ve S&P Global tarafından hazırlanan Caixin hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Mart ayındaki 52,7 seviyesinden Nisan ayında 52,5’e geriledi. Endeks, 16 aydır genişleme bölgesinde kalmayı başardı. Endeksin 50’nin üzerinde olması faaliyetlerde genişlemeyi, altında olması ise daralmayı gösteriyor.

Analiz ve Değerlendirme

Caixin Insights Group ekonomistleri, artan siparişlere rağmen sektörde istihdamın düşmeye devam ettiğini belirtti. İşletmelerin maliyet kaygıları nedeniyle işten ayrılanların bıraktığı boş pozisyonları doldurmaktan çekindikleri ifade edildi. Ancak piyasa duyarlılığı iyimserliğini korudu ve gelecekteki faaliyet beklentileri göstergesi son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Hem ticari faaliyetlerin hem de toplam yeni siparişlerin art arda 16’ncı ayda da büyüdüğü belirtildi. Toplam siparişlerin geçen yılın Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde arttığı vurgulandı. Küresel ekonomideki toparlanma, gelen turist sayısındaki artışın hizmet ihracatında yükselişe katkı sağladığı ifade edildi.

Çin’in hem hizmet hem de inşaat faaliyetlerini kapsayan resmi imalat dışı PMI değeri, Mart ayındaki 53,0 seviyesinden Nisan ayında 51,2’ye geriledi. Ulusal İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, hizmet faaliyetleri alt endeksi Mart ayındaki 52,4 seviyesinden 50,3’e gerilerken, catering, sermaye piyasası hizmetleri ve emlak sektöründeki faaliyetlerde daralmalar yaşandığı belirtildi.

Çin Hizmet PMI Verileri: Nisan 2021 Analizi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!