Çin’de Fiyat Endeksleri: TÜFE ve ÜFE Durumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) tarafından açıklanan verilere göre, Nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,3 artış gösterirken, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 2,5 oranında düşüş yaşadı. Bu durum, tüketici fiyatlarındaki durgunluğun ve üretici fiyatlarındaki süregelen düşüşün devam ettiğini göstermektedir.

TÜFE’deki Durgun Seyir

Enflasyonun temel göstergesi olan TÜFE, nisan ayında yıllık bazda yüzde 0,3 artış gösterdi. Mart ayına kıyasla bir miktar yükselse de durgun seyrini sürdürdü. Şubat ayında artan harcamaların etkisiyle 6 ay sonra ilk kez artan TÜFE, 2023 yılının son çeyreğinden itibaren negatif seyre girmişti. Ocak ayında yıllık bazda yüzde 0,8 gerileyen TÜFE, Eylül 2009’dan bu yana en hızlı düşüşünü yaşamıştı.

ÜFE’deki Süregelen Gerileme

Üretici fiyatları, 18 aydır devam eden düşüş trendini Nisan ayında da sürdürdü. İmalat ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE, yüzde 2,5 oranında geriledi. 2024 yılının başından itibaren üretici fiyatlarında düşüş trendi devam etmekte olup, bu durum Çin ekonomisini olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Ekonomik Gelişmeler ve Eğilimler

Çin’de iç talepteki zayıflık, yerel yönetimlerin borç riskleri ve gayrimenkul sektöründeki düşüş, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in büyümesini olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Kovid-19 salgını sonrasında dünya genelinde enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde, Çin’de ise fiyatlar üzerindeki baskı devam etmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çin’de Fiyat Endeksleri: TÜFE ve ÜFE Durumu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x