1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Büyüme Mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Büyüme Mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ekonomisi, 2024 yılının birinci çeyreğinde beklenenden daha iyi bir performans sergileyerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7 büyüme kaydetti. Bu dönemde yıllıklandırılmış milli gelir ise 1 trilyon 158 milyar dolarla yeni bir zirveye ulaştı.

Ekonomik Büyüme ve Sektörel Performans

Siyasi istikrar ve güven ortamının ekonomi üzerinde olumlu etkileri devam ediyor. Son 15 çeyrektir kesintisiz büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, deprem afeti, küresel ekonomik zorluklar ve jeopolitik sorunlara rağmen güçlü bir performans sergiliyor. Özellikle tarım, sanayi ve hizmet sektörlerindeki büyüme olumlu bir tablo çiziyor.

  • Tarım sektöründe katma değer artışı %4,6
  • Sanayi sektöründe katma değer artışı %4,9
  • İnşaat sektöründe katma değer artışı %11,1
  • Hizmetler sektöründe (inşaat hariç) katma değer artışı %4,8

Yatırımlar ve İhracat

Sabit sermaye yatırımlarında yaşanan %10,3’lük artış ve makine teçhizat yatırımlarındaki güçlü büyüme, ekonominin sağlam temellere dayandığını gösteriyor. Ayrıca net ihracatın büyümeye olumlu katkı sağlaması dikkat çekici bir gelişmedir.

Cari açığın azaldığı, rezervlerin arttığı ve risk göstergelerinin iyileştiği bir dönemdeyiz. Enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık devam ederken işsizlik oranları da olumlu seyrediyor. Orta Vadeli Program kapsamında sürdürülen politikalarla istikrarlı ve kapsayıcı büyüme hedeflenmektedir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Büyüme Mesajı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!