Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir? Şartları Neler?

Devlet destekli çeyiz hesabı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet destekli çeyiz hesabı, evlenecek gençlerin masraflarını karşılamak adına belli bir birikim yapmak için açtıkları hesaptır. Burada devlet desteğinin önemi büyük. Zaten hesabı standart bir birikim hesabından ayıran en büyük özelliği de devlet desteğinin olması. Bu konuda merak edilen çok fazla detay var ve birçok genç destekten nasıl yararlanacağını bilmiyor.

Bu noktada sizler için sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir rehber içeriği hazırlamaya karar verdik. Eğer böyle bir birikim hesabı açmak istiyorsanız ya da hesabı açmış ama devlet desteğinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımız size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Evlilik Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor?

 Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Tam Anlamıyla Nedir?

Başlangıçta bir giriş yaptık ama konunun biraz daha detaylarına inmek istiyorum. Yapıyı ve destek sistemini anlamamız açısından detaylar çok önemli. Devlet destekli çeyiz hesabı, ilk olarak 2016 yılında gündeme geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evlilik masraflarını karşılamak adına yatırım yapmak isteyen gençlerin önünü açtı.

Çeyiz hesabı adı verilen hesaplarla birikim yapan gençlere devlet desteğinin de verileceği söylendi. Sistem aslında çok basit ve bu anlattığımız temele dayanıyor. Temelde bir birikim hesabı açıyorsunuz.

Bu birikim hesabınızda belli şartlara göre birikim yapmaya başlıyorsunuz. Konulan tüm şartları sağlamanız durumunda, evlilik sonrası birikiminizi çekmek istediğiniz zaman, devlette size belli bir miktar destek oluyor. Elbette detaylara ineceğiz ve şartlardan uzun uzadıya konuşacağız ama işin temeli buna dayanıyor. En genel anlamıyla işin özü bu.

Devlet destekli çeyiz hesabı

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı için Şartlar Neler?

Biraz hızlı gittiğimizi düşünebilirsiniz ama aslında detayları sona bırakıyoruz. Şimdi en çok merak edilen konuya gelelim. Birçok banka bu hesabı destekliyor ama bu hesapta devlet desteğini alabilmek adına hangi şartları sağlamak gerekiyor.

Asıl mesele tam olarak burası. Hem devlet desteğinden yararlanmak için şartları sağlamak lazım hem de birikim hesabını doğru bir şekilde yönetmek için şartları sağlamak gerekiyor. Biz bu şartları da ayrı ayrı paylaşacağız. Dilerseniz madde madde gidelim.

Devlet destekli çeyiz hesabı

Yaş Durumu: Ne yazık ki devlet desteği için önce yaş durumuna bakılıyor. Belli bir yaş sınırı var ve bunun üzerine geçmişseniz, destek alamıyorsunuz. Yaş sınırı ise 27 olarak belirlenmiş. 27 yaşınızı tam doldurmadan evlenmiş olmanız gerekiyor. Fakat sadece 27 yaşını tam doldurmadan evlenmiş olmak yetmiyor.

Bunun dışında çeyiz hesabının da en az 3 yıl boyunca açık olması ve belirlenen birikim ödemelerinin 3 yıl boyunca yapılmış olması gerekiyor. Bu durumda bir kapa hesap yapacak olursak, en geç 24 yaşında çeyiz hesabınızı açmış olmanız gerekecek. 25 yaşında açsanız bile artık devlet desteğini alamıyorsunuz.

İkinci durumda hesabı açtınız ve 3 yıl birikimi yaptınız ama bu durumda da 27 yaşını doldurmadan evlenmeniz gerekiyor. Diyelim ki 28 yaşında evlendiniz. Bu durumda da ne yazık ki devlet desteğini alamıyorsunuz. 27 yaşında en genç evlenme ve 3 yıl öncesinde düzenli ödeme yapma zorunluluğu var. :)

Ödeme Durumu: Hesabı açtığınız zaman, iki ayrı ödeme türü karşınıza çıkacak. Bir kere şunu ekleyeyim ki ödemeleriniz düzenli olmalı. Yani ben 1 sene ödedim sonra ödemiyorum yapmamanız gerekiyor. Belirlenen şartlar içerisinde sürekli ödemelerinizi yapın. Burada iki farklı ödeme şekli olduğunu söyledik.

  • Aylık
  • 3 Aylık

Şeklinde ödemeler yapabiliyorsunuz. Yine ödemeleri de kafanıza göre yapmanıza izin verilmiyor. Yani yapacağınız ödemeler ister 3 aylık olsun isterse de 1 aylık olsun miktarlar belli. En düşük belirlenen miktarın altında ve en yüksek belirlenen miktarın üstünde ödeme yapamıyorsunuz. Bunun için Ziraat bankasından elde ettiğim verileri paylaşacağım.

Aylık ödemeler için: Minimum olarak ödemeniz gereken para 207.66 TL. Bu en alt tabandan ödenmesi gereken para olarak geçiyor. Bu paranın altında ödeme yapmak isterseniz yapmanız mümkün değil. Bu miktarın üzerinde ya da bu miktarda ödeme yapmanız lazım. Maksimum olarak ise 2.076.61 TL ödeme yapabiliyorsunuz. Bu da maksimum olarak yapılabilecek olan üst ödeme miktarı. Yine bunun üzerinde de ödeme yapmak mümkün değil.

3 Aylık Ödemeler İçin: Aslında aylık sistemin aynısı işliyor. Sadece miktar 3 aylık olduğu için toplu bir ödeme yapabiliyorsunuz. Minimum olarak 622.98 TL ödeme yapmanız lazım. Aylık kısımda olduğu gibi altını ödemeniz mümkün değil. En yüksek miktar ise 6.229.85 TL olarak belirlenmiş durumda. Üst sınırdan sunulan miktarın da üzerinde herhangi bir para yatırmanız mümkün değil. Bir nevi hesap sınırı var demek doğru olacaktır. Çünkü devlet desteğinin de bazı sınırları var ve bu sınırlar miktar ile belirlenmiş durumda.

Para Türü: Sadece Türk lirasından ödeme yapılabiliyor. Döviz için herhangi bir ödeme yapılması söz konusu olmuyor.

Ödeme Aksatma: Aylık ödeme türünde sadece 3 kez ödemeleri aksatabiliyorsunuz. Sonrasında devlet desteği hakkınız bitiyor. 3 aylık ödemelerde de yıllık sadece 1 kez ödeme aksatma hakkınız oluyor.

Devlet destekli çeyiz hesabı

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Devlet Destek Oranları Nasıl?

Tüm şartları yerine getirdiniz ve istenen sürede de evlendiniz. Bu durumda devlet desteğini alırken nasıl oranlarınız olacak? Devlet destekli çeyiz hesabı için destek oranları da belirlenmiş durumda. Bu oranların dışına çıkmak mümkün değil. Oranlar yıllara ve ödeme durumuna göre belirleniyor. Üç ayrı dönem ve 3 ayrı oran söz konusu.

36-47 ay ödeme yapanlar: Elde edilen birikimin %20’lik kısmı kadar devlet desteği veriliyor. Maksimum olarak 8.696.56 TL gibi bir devlet desteği verilebiliyor.

48-59 ay ödeme yapanlar: Sadece birikimin %22’lik kısmı kadar devlet desteği alınabiliyor. Devlet destekli çeyiz hesabı için bu oranda da maksimum 10.031.03 TL destek alınabiliyor.

60 ay ve üzerinde: Maksimum olarak %25 oranında devlet desteği alınabiliyor. Devlet desteği bu oranda da maksimum olarak 12.037.24 TL olabiliyor. Daha üzerinde ödeme alınamıyor.

Devlet destekli çeyiz hesabı

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Desteği Nasıl Alınıyor?

Geldik son kısma. Bu şekilde çeyiz hesabından destek alabiliyorsunuz. Fakat bunun işleyişi nasıl olacak? Şöyle ki önde yapmanız gereken evlenmek :) Evlendikten sonra maksimum 6 aylık süre içerisinde doğrudan bankaya başvuru yapmanız lazım.

Bankaya başvuru yaptıktan sonra, bankanı sizin adınıza bir başvuru yapıyor. Sizden bu süreç içerisinde bazı belgeler istenebilir. Bunları veriyorsunuz. Sonuçta 10-15 günlük bir süre içerisinde devlet desteği sizin hesabınıza yatıyor. Siz de bu hesabınızdan istediğiniz zaman paranızı çekebiliyorsunuz.

Devlet destekli çeyiz hesabı

Çiftler Ayrı Ayrı Desteğe Başvurabilir mi?

Son olarak bu soruya da cevap verelim. Çiftler ortak bir hesap açarak ayrı ayrı destek alamaz. Ama bireysel olarak herkes destek alabilir. Şöyle ki Ali bir hesap açmıştır ve şartları sağlayarak 27 yaşından önce evlenmiştir. Evlendiği Ayşe’de aynı şekilde hesap açmıştır ve şartları yerine getirerek 27 yaşından önce evlenmiştir. Bu durumda kişiler ayrı ayrı destek alabilir.

Devlet destekli çeyiz hesabı konusunda merak edilenleri açıkladığımızı umut ediyorum. Yine de bir soru işareti varsa, yorum bölümümüz bu nedenle var. :)

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir? Şartları Neler?
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x