Dış Ticaret Açığı Nisan Ayında Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nisan ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Ticaret Bakanlığı’nın raporuna göre, Nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre hafif bir değişim göstererek 19,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ancak ithalat bu dönemde yüzde 4,2 artarak 29,2 milyar dolara ulaştı. Bu durum, dış ticaret açığının yüzde 13,3 artışla 9,9 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise 2,7 puan düşüşle yüzde 66,1 seviyesine geriledi.

Dört Aylık Dönemde Açık Geriledi

2024 yılının ilk dört ayında ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artarak 82,9 milyar dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 8,9 azalışla 113,1 milyar dolara geriledi. Bu durum, dört aylık dönemde dış ticaret açığının yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara gerilediğini gösterdi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 73,3’e yükseldi.

2024 Yılında Beklentiler

Nisan ayı verilerine göre yıllıklandırılmış ihracatın 257,6 milyar dolar, ithalatın ise 350,7 milyar dolar olduğu görüldü. Bu durumla birlikte yıllıklandırılmış dış ticaret açığının 93 milyar dolara gerilediği belirlendi. Ekonomi yönetiminin 2024 yılı sonunda hedeflediği rakamlar ise OVP’de açıklandı. Buna göre, ihracatın 267 milyar dolar, ithalatın ise 372,8 milyar dolar olması öngörülüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dış Ticaret Açığı Nisan Ayında Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x