Dışişleri Bakanlığı Fransa Ulusal Meclisi Kararına Tepki Gösterdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Ulusal Meclisi’nin Asuriler ve Keldanilere yönelik kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık, kararın Osmanlı dönemine dair hukuki ve tarihi temelden yoksun ithamlar içerdiğini belirtti.

Fransa Ulusal Meclisi tarafından alınan kararın geçersiz olduğunu belirten Bakanlık, Fransız hükümetinin daha önce benzer bir kararı desteklemediğini hatırlattı. Açıklamada, kararın tarihi olayların siyasi çıkarlar uğruna çarpıtılması örneği olduğu vurgulandı.

Parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisinin bulunmadığı belirtilerek, soykırım suçunun ancak yetkili bir mahkeme tarafından değerlendirilebileceği ifade edildi.

Bu tür kararların 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne aykırı olduğu belirtilerek, uluslararası hukuk kurallarına saygı duyulması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık, Fransa’nın bu tür yanıltıcı kararları kabul etmemesi gerektiğini ve tarihi gerçeklerin siyasi amaçlarla manipüle edilmemesi gerektiğini savundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dışişleri Bakanlığı Fransa Ulusal Meclisi Kararına Tepki Gösterdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x