Dolar/TL ve Fed Açıklamaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, önceki kapanışın üzerinde 32,4833 seviyesinden günü tamamladı. Günün ilerleyen saatlerinde ise dolar/TL, bir önceki kapanışın altında, 32,3670 seviyesinde işlem görmekteydi. Benzer şekilde avro/TL yüzde 0,4 azalışla 34,6950, sterlin/TL ise yüzde 0,3 değer kaybıyla 40,5430 seviyesinden satılmaktaydı.

Dolar endeksi de dün yüzde 0,5 gerileyerek 105,7 seviyesinden kapanmıştı. ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Ancak, enflasyon hedefine yönelik beklenen ilerleme sağlanamadığı için faiz oranlarının uzun süre yüksek kalabileceği belirtildi. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının beklentilerden daha uzun süre yüksek kalabileceğini ifade etti.

Piyasalarda yön arayışı öne çıkmış durumda. Özellikle yarın açıklanacak olan istihdam raporu yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bugün ise Euro Bölgesi ve Almanya imalat sanayi Satınalma Yöneticileri (PMI) verileri ile ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, dış ticaret dengesi ve fabrika siparişleri verileri takip edilecek. Teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyeleri destek, 106 ve 107 seviyeleri ise direnç olarak belirtiliyor.

Önemli Gelişmeler ve Beklentiler

  • Merkez Bankası kararları ve açıklamaları, döviz kurları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.
  • Fed’in faiz politikaları, küresel piyasaları yakından takip eden yatırımcılar için belirleyici olmaya devam ediyor.
  • Yarın açıklanacak olan istihdam raporu, ABD ekonomisinin durumu hakkında önemli ipuçları verebilir.
  • Yurtdışında açıklanacak ekonomik veriler, dolar endeksi üzerinde dalgalanmalara neden olabilir.
Açıklama Önem Derecesi
Merkez Bankası kararları Yüksek
Fed açıklamaları Yüksek
İstihdam raporu Yüksek
Yurtdışı veriler Orta
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dolar/TL ve Fed Açıklamaları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!