1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Dünya Bankası, Karbon Fiyatlandırmasıyla Rekor Gelir Elde Etti

Dünya Bankası, Karbon Fiyatlandırmasıyla Rekor Gelir Elde Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karbon Fiyatlandırmasının Gelirleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Ulusal ve uluslararası düzeyde karbon fiyatlandırmasının önemi her geçen gün artıyor. Son Banka raporuna göre, geçen yıl karbon fiyatlandırma gelirleri ilk kez 100 milyar dolar eşiğini aşarak 104 milyar dolara ulaştı. Bu rekor seviye, karbon fiyatlandırmasının dünya genelinde giderek daha fazla kabul gördüğünü ve uygulandığını gösteriyor.

Banka tarafından yayımlanan “Karbon Fiyatlandırmasının Durumu ve Eğilimleri 2024” raporuna göre, küresel karbon fiyatlandırması gelirlerinin büyük bir kısmı iklim ve doğa ile ilgili programların finansmanı için kullanılıyor. Özellikle orta gelirli büyük ülkeler arasında yer alan Brezilya, Hindistan, Şili, Kolombiya ve Türkiye gibi ülkeler de karbon fiyatlandırması konusunda ilerleme kaydediyor.

Karbon Fiyatlandırmasının Küresel Etkisi

Karbon fiyatlandırması, küresel emisyonları azaltmada önemli bir araç olarak öne çıkıyor. Ancak, Banka raporunda vurgulandığı gibi, karbon fiyatlandırma uygulamalarının Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmada yetersiz kaldığı belirtiliyor. Enerji ve sanayi sektörlerinde karbon fiyatlandırmasının yaygın olduğu raporda, havacılık, denizcilik ve atık gibi sektörlerde de karbon fiyatlandırmasının artan bir şekilde dikkate alındığı görülüyor.

Karbon fiyatlandırmasının küresel emisyonların yaklaşık yüzde 24’ünü kapsadığı raporda belirtilirken, uygulama açığının kapatılması ve daha geniş kapsamlı karbon fiyatlandırma sistemlerinin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu sayede karbon emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilir bir geleceğin inşa edilmesi hedefleniyor.

Dünya Bankası, Karbon Fiyatlandırmasıyla Rekor Gelir Elde Etti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!