1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Ege Bölgesi’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu Açıklandı

Ege Bölgesi’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu Açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın 2023 Araştırması Açıklandı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından yapılan “2023 yılı üretimden satışlar” kriterine göre yapılan Ege’nin 100 büyük sanayi kuruluşu araştırmasının sonuçları, İzQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla açıklandı.

Önemli Sonuçlar ve Değerlendirmeler

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, araştırma sonuçlarına göre ilk 10’da değişiklik olmadığını belirtti. En büyük sanayi kuruluşlarının arasında Star Rafineri, Tüpraş İzmir Rafinerisi ve Petkim Petrokimya gibi isimler öne çıkıyor. Yorgancılar, 100 firmadan 82’sinin kâr beyan ettiğini ve enflasyondan arındırılmış verilere göre üretimden satışlar ve kârların gerilediğini ifade etti.

Finansal Durum ve Beklentiler

Yorgancılar, şirketlerin üretim ve ihracat performansının ülke ortalamasının üzerinde kaldığını vurgulayarak, enflasyon, yüksek maliyetler ve kur baskısının etkilerine dikkat çekti. Ayrıca, enflasyon düşerse kredi faizlerinin de gerileyeceğini belirtti ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikalarını desteklediğini ifade etti.

Türkiye Ekonomisi ve Gelecek Beklentiler

Yorgancılar, Türkiye ekonomisine ilişkin yıl sonu büyüme beklentilerinin yüzde 3-3,5 arasında olduğunu söyledi. Kendisinin ise yüzde 3,75 ile 4 arası bir büyüme beklentisi olduğunu belirtti. Ayrıca, faizlerdeki düşüş trendinin devam edeceğini ve enflasyonda rahatlamanın 2026’dan itibaren görüleceğini ifade etti.

Ege Bölgesi’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu Açıklandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!