1. Haberler
  2. Haberler
  3. Ekonomistlerin büyüme beklentisi açıklandı

Ekonomistlerin büyüme beklentisi açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AA Finans’ın Beklenti Anketi Sonuçları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 31 Mayıs Cuma günü açıklayacağı 2024 yılı 1. çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerine ilişkin AA Finans tarafından gerçekleştirilen beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

2024 Yılı 1. Çeyrek Büyüme Beklentisi

Anket sonuçlarına göre, ekonomistler, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yıllık bazda yüzde 5,90 büyüdüğünü tahmin ediyor. Ankete katılan ekonomistlerin 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentileri, yüzde 4,20 ile yüzde 7 aralığında yer aldı.

2024 Yılı Tamamı ve 2025 Büyüme Tahminleri

Ekonomistlerin 2024 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 3,38 oldu. Söz konusu beklentiye ilişkin tahminler en düşük yüzde 2,90, en yüksek yüzde 4 olarak kaydedildi. Ayrıca, 14 ekonomistin 2025 sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması yüzde 3,56 şeklinde gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi, geçen yılın 1. ve 4. çeyreğinde de yüzde 4 büyüme kaydetmişti.

Ekonomistlerin büyüme beklentisi açıklandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!