1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. En Değerli 10 Şirketin 9’u İlk Yarıda Kar Getirdi

En Değerli 10 Şirketin 9’u İlk Yarıda Kar Getirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın En Değerli Şirketleri ve Yılın İlk Yarısındaki Performansları

Dünya genelinde enflasyonla mücadele önemli bir gündem maddesi haline gelirken, sıkı para politikalarının gevşemeye başlaması küresel risk iştahını artırdı. Bu durum, hisse senedi piyasalarının rekor seviyelere yükselmesine sebep oldu.

Yılın ilk yarısında dünyanın en değerli şirketi sıralamasında Microsoft zirvede yer aldı. En değerli 10 şirket arasında Amerika, Tayvan ve Suudi Arabistan’dan şirketler bulunmaktadır. Microsoft’u Apple, Nvidia, Alphabet (Google), Amazon, Saudi Aramco, Meta Platforms, TSMC, Berkshire Hathaway ve Eli Lilly takip etmektedir.

Özellikle Nvidia, Apple ve Microsoft arasında geçen rekabette haziran sonu itibarıyla Microsoft, 3,321 trilyon dolarlık piyasa değeri ile birinci sırada yer almıştır. Apple ve Nvidia ise sırasıyla 3,229 trilyon dolar ve 3,038 trilyon dolar ile takip etmektedir.

Yılın ilk yarısında en iyi performansı sergileyen şirket ise Nvidia oldu. Hisse senedi fiyatı yıl başından bu yana %149,5 oranında artarak 123,54 dolara ulaştı. Böylece Nvidia, en değerli 10 şirket arasında en iyi performans gösteren şirket konumuna geldi.

Pay Piyasalarında En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Şirketler

Yılın ilk yarısında pay piyasalarında en iyi performansı sergileyen şirket Nvidia olurken, onu Tayvanlı çip üreticisi TSMC ve ilaç şirketi Eli Lilly takip etti. Ayrıca Meta Platforms %42,5 oranında değer kazanarak dikkat çekti.

Diğer yandan, dünyanın en değerli 10 şirketi arasında negatif performans gösteren tek şirket Suudi Aramco oldu. Yılın ilk 6 ayında hisseleri %16,1 oranında değer kaybederek 33 riyalden 27,7 riyale geriledi.

Alphabet (Google), Amazon, Microsoft, Berkshire Hathaway ve Apple gibi şirketler de yılın ilk yarısında hisse senedi değerlerini artırmayı başardılar, yatırımcılarına kazanç sağladılar.

En Değerli 10 Şirketin 9’u İlk Yarıda Kar Getirdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!