1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Enflasyon Trendleri: Yıllık Enflasyon Zirvede, Aylık Enflasyon Yavaşlamaya Devam Ediyor

Enflasyon Trendleri: Yıllık Enflasyon Zirvede, Aylık Enflasyon Yavaşlamaya Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023-2024 Faiz Artışları ve Enflasyon Tahminleri

2023 ortasından itibaren başlayan faiz artışları, Mart 2024’te politika faizinin %50-53 bandına çekilmesiyle tamamlandı. Hükümet, enflasyondaki gerilemenin yaz aylarından itibaren başlayacağını öngörüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise dezenflasyon döneminin başlayacağını iddia ediyor. Ancak, bugün açıklanacak olan mayıs enflasyonunun zirveyi görmesi bekleniyor.

Mayıs 2024 Enflasyon Verileri

İstanbul’da, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre %3,59, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise %2,59 arttı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, 2023 Mayıs ayına göre 2024 Mayıs ayında fiyat değişim oranları arttı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi %82,20, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise %61,21 artış gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayında enflasyonun zirve yapacağını ancak sonraki aylarda hızla düşeceğini öngörüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yılın ikinci yarısında belirgin bir enflasyon düşüşü beklediğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yıl sonu enflasyon tahminini %38’e çıkardıklarını açıkladı. Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentileri ortalaması %3,04 oldu. Ankete katılan 15 ekonomistin beklentileri %2,85 ile %3,50 arasında değişti. Ekonomistler, yıllık enflasyonun %74,89’a çıkacağını öngörüyor. 2024 sonu enflasyon beklentisi ise %3,95 olarak belirlendi. Nisanda %3,18 artış gösteren Tüketici Fiyat Endeksi’nin yükseliş eğiliminin devam edeceği düşünülüyor.

Enflasyon Trendleri: Yıllık Enflasyon Zirvede, Aylık Enflasyon Yavaşlamaya Devam Ediyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!