1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Enflasyon Zirvesine Ulaşıldı: Beklenen Rakam Açıklandı

Enflasyon Zirvesine Ulaşıldı: Beklenen Rakam Açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici Enflasyonunda Rekor Yükseliş!

Tüketici Enflasyonunda Rekor Yükseliş!

Türkiye’de tüketici enflasyonu, Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak ekonomi yönetimi ve ekonomistlerin beklentilerini aştı. Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,45 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, aylık enflasyon yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyonda ise Nisan ayına göre ılımlı bir geri çekilme yaşandı.

Harcamalarda Artış ve Gerilemeler

Harcamalarda Artış ve Gerilemeler

Mayıs ayında aylık en yüksek fiyat artışı giyim-ayakkabı ve konut harcamalarında yaşandı. Giyim-ayakkabı grubunda fiyatlar yüzde 9,6 artarken, konut grubunda ise yüzde 7,08 artış görüldü. Yıllık bazda en yüksek artış ise eğitim harcamalarında yaşandı. Eğitimi konut ve lokanta-oteller harcamaları takip etti.

  • Giyim-ayakkabı: %9,6 artış
  • Konut: %7,08 artış
  • Eğitim: %104,80 yıllık artış

Endekste bulunan 143 temel başlıktan 23’ünde düşüş, 6’sında değişim olmazken, 114’ünde artış kaydedildi. Politika faizi ile enflasyon arasındaki makasın 25,5 puan olduğu görüldü. Bu, son yedi ayın en geniş makası oldu.

Üretici fiyatları tarafında aylık bazda artış, yıllık bazda ise gerileme yaşandı. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 57,68’e çıkarken, yıllık bazda TÜFE’yi takip etti.

Enflasyon Zirvesine Ulaşıldı: Beklenen Rakam Açıklandı

Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası, enflasyonun zirve yapacağına dair öngörülerde bulunmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yıl sonu için dezenflasyon sürecine girileceğini ifade etmişti.

Enflasyon Zirvesine Ulaşıldı: Beklenen Rakam Açıklandı

Enflasyon verileri öncü göstergelerle de doğrulandı. İstanbul ve Ankara’da perakende fiyatlarındaki artışlar, enflasyonun yüksek seviyede olduğunu gösterdi.

Enflasyon Zirvesine Ulaşıldı: Beklenen Rakam Açıklandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!