1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Eximbank, 1 Milyar Euroluk Kredi Sağladı

Eximbank, 1 Milyar Euroluk Kredi Sağladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eximbank Yeşil İhracat Projesi

Türk Eximbank, ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine destek olmak amacıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası Grubu üyesi IBRD iş birliğiyle 1 milyar euroluk kredi sözleşmesi imzaladı. Bu kapsamda gerçekleştirilen “Türkiye Yeşil İhracat Projesi” kredisi, Türk Eximbank’ın tarihindeki en büyük borçlanma işlemi olarak dikkat çekiyor.

İmzalanan Kredi Sözleşmesi Detayları

Anlaşma, Deutsche Bank, Standard Chartered Bank, BNP Paribas ve ING Bank’ın katılımlarıyla gerçekleşen 10 yıl vadeli krediye dayanıyor. Türk Eximbank, IBRD garantisi ile temin edilen bu kaynağı Türkiye’nin iklim değişikliğine uyum çabalarına destek olmak için kullanacak. Aynı zamanda ihracatçıların yeşil dönüşümlerini ve yeşil ihracatı teşvik etmeyi hedefliyor.

Bu finansman işlemi, Türk ihracatçılarının Avrupa Birliği’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) gibi uluslararası düzenlemelerden kaynaklanabilecek zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, bu iş birliğinin hem düşük karbonlu geleceğe geçişi destekleyeceğini hem de Türkiye’nin rekabet gücünü artıracağını vurguluyor.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ise yapılan anlaşmanın Türk ihracatçılarının uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma alanında attıkları bu adımla Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünün artacağının altını çiziyor.

Eximbank, 1 Milyar Euroluk Kredi Sağladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!