1. Haberler
  2. Finans
  3. Faiz Oranları

Faiz Oranları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[tabs]
[tab title=”TL”][table id=11 /][/tab]
[tab title=”Dolar”][table id=12 /][/tab]
[tab title=”Euro”][table id=13 /][/tab]
[/tabs]

Bankaların güncel faiz oranları listesi. Her bankanın 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık (yıllık) faiz oranları, Türk Lirası, Dolar ve Euro bazında farklılık göstereceğinden ayrı ayrı listelenmiştir.

Faiz nedir? Kökü Arapça olan faiz kelimesi ekonomik alanda iki farklı şekilde tanımlanır. 1- Borç antlaşması satışının üstüne elde edilen gelirdir. 2- Üretim amacıyla elde edilen sermayenin gelir olaranı olarak belirlenmiştir.

Millattan Önce ilk kez Sümerler tarafından kullanıldığı bilinen Faiz, bu zamanlarda bankaların sermayesinden ettiği kâr olarak, yatırımcıların ise yatırımlarından sağladıkları gelirlerini ifade etmektedir.

Faiz Oranı nedir? Faiz Oranı (Rate Of Interest) borç olarak alınan paranın fiyatıdır. Faiz oranı reel ve nominal olmak üzere ikiye ayrılır. Reel Faiz: Nominal faiz’den enflasyon oranının çıkarılmasıyla bulunur. Nominal Faiz: Enflasyon oranından bağımsız faiz oranıdır.

Faiz oranları neye göre değişir? Faiz oranlarının değişmesinde birçok etken vardır. Kredi süresi, kredi miktarı ve krediyi açan bankanın durumuna göre birçok değişken vardır. Dolayısıyla kredi almadan önce birden fazla banka ile şartları görüşüp, en uygun geri ödeme rakamı çıkaran bankayı belirlemek gerekmektedir.

Faiz Türleri: Kanuni faiz, Basit faiz, Akdi faiz, Birikmiş faiz, Bileşik faiz, Dönemsel faiz ve Temerrüt faiz.

Faiz oranlarını büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe doğru sıralayabilir, en uygun bankayı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Faiz Oranları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 Aralık 2023, 16:43

    BU YAZININ TARIHI NEDIR? MECUT ORANLAR GUNCELMI?

    Cevapla
Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!