Fed Faiz Kararı ve Enflasyon Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Politika yapıcılar, Çarşamba günkü toplantılarında faiz oranlarını yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde sabit tutmayı planlıyorlar. Ancak odak şimdi, toplantı sonrası yapılacak açıklamada Başkan Jerome Powell’ın vereceği mesaj üzerinde yoğunlaşıyor. Powell’ın tonu ve geleceğe dair ipuçları, piyasaların yakından takip ettiği konular arasında.

Fed’in Bilanço Küçültme Stratejisi

Fed yetkilileri, 7,4 trilyon dolarlık bilançonun küçültülmesi konusunda kısa vadede yavaşlama sinyali verebilirler. Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmasının beklentilerin ötesinde zaman alabileceğini belirtti. Bu durum, faiz oranlarının uzun süre yüksek kalabileceği anlamına geliyor.

Fed’in Politika ve Faiz İndirimi Beklentileri

Yılın ilk çeyreğinde enflasyon verileri beklenenden kötü gelmişti. Bu durum, Powell’ın enflasyon konusunda temkinli bir tutum izlemesine neden oldu. Faiz indirimleri konusunda ise Fed, erteleme yolunu tercih edebilir. Dean Maki gibi ekonomistler, enflasyon verilerinin iyileşmemesi durumunda faiz indiriminin süresiz olarak bekletilebileceğini düşünüyor.

  • Fed yetkilileri, enflasyon konusunda aciliyet görmüyorlar.
  • Bazı Fed başkanları enflasyona yönelik risklerin farkındalar.
  • Swap yatırımcıları, 2024 yılında sadece bir faiz indirimi öngörüyorlar.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fed Faiz Kararı ve Enflasyon Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!