1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fed Yetkilisi Enflasyonun Hedefe Düşeceğinden Emin

Fed Yetkilisi Enflasyonun Hedefe Düşeceğinden Emin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New York Fed Başkanı Williams’tan Enflasyon ve Para Politikası Açıklamaları

Yeni York Fed Başkanı John Williams, CNBC’ye yaptığı açıklamada enflasyonun hala yüksek seviyelerde seyrettiğini belirtirken, yıl sonuna doğru düşeceğine inandığını vurguladı. Williams, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı konusunda henüz bir öngörüde bulunmadığını ifade ederek, kararlarını verilere bağlı olarak alacaklarını dile getirdi.

Para politikasında aceleci olmayacaklarını belirten Williams, enflasyonun bu yıl tahminlerin üzerinde seyrettiğini ve beklenen ilerlemeyi sağlayamadıklarını belirtti. Williams, “Para politikasının yeterince kısıtlayıcı olduğunu ve ekonomiyi dengelediğini düşünüyorum. Ancak ilerleyen dönemlerde faizlerin verilere göre düşmesi gerekecek. Bu konudaki zamanlama ise hedeflere ne kadar hızlı ulaşacaklarına bağlı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Williams, Fed’in hedeflerine ulaşması konusunda destekleyici olduğunu belirterek, piyasalarda yıl başında beklentilerin aksine agresif faiz artışı beklenirken, enflasyon verilerinin beklentileri değiştirdiğini ifade etti. Enflasyonun yılın ikinci yarısında yavaşlayacağını öngören Williams, “PCE enflasyonunun bu yıl yüzde 2,5’e, 2025’te ise yüzde 2’ye gerilemesini bekliyoruz.” dedi.

2024 yılında büyümenin yüzde 2-2,5 aralığında olacağını tahmin eden Williams, ekonomik büyüme ve enflasyon gibi göstergelerin dengeli bir şekilde ilerleyeceğine inancını vurguladı. Williams’ın açıklamaları, Fed’in para politikasında gelecekte alacağı adımlar ve ekonomik beklentiler konusunda önemli ipuçları verdi.

Fed Yetkilisi Enflasyonun Hedefe Düşeceğinden Emin
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!