1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Fundstrat: Borsa Yatırımcıları, Haziran Ayında Yükseliş Bekliyor

Fundstrat: Borsa Yatırımcıları, Haziran Ayında Yükseliş Bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fundstrat, borsanın Haziran ayında yüzde 4’lük bir kazanç elde edeceğini öne sürüyor. Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Fundstrat’tan Tom Lee, “Borsa, mayıs ayındaki yüzde 5’lik artışın ardından Haziran ayında da yüzde 4’lük bir yükselişe hazırlanıyor” diyor.

Olumlu Katalizörler

Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, Lee, S&P 500 Endeksi’nin gelecek ay içinde 5 olumlu piyasa katalizörünün etkisiyle 5.500 puana sıçrayabileceğini söylüyor. Lee, “Haziran ayında hisse senetleri için olumlu destek görüyoruz, dolayısıyla, eğer bir geri çekilme olursa, düşüşü satın alın” şeklinde konuşuyor.

  • Lee’nin öne sürdüğü ilk katalizör yükseliş eğilimine işaret eden tarihsel veriler.
  • Enflasyonda devam eden düşüş ve faiz indirimi olasılığı.
  • Düşük kaldıraç oranı ve rekor nakit.
  • Güçlü kurumsal kazançlar.

Tarihsel Verilere Dayalı Tahminler

Lee, 1927’den bu yana, yılın ilk çeyreğinde hisse senetlerinin yükseldiği ve ardından Nisan ayında düşüşe geçtiği 17 olay yaşandığını belirtiyor. Lee’ye göre, Haziran ayında yükselen hisse senetlerinin kazanma oranının yüzde 100 olduğunu, ortalama kazancın ise yüzde 3,9 olduğunu vurguluyor.

Enflasyon ve Faiz İndirimi Beklentisi

Lee, gelecek birkaç hafta içinde olumlu enflasyon verileri beklediğini ve enflasyonda devam eden düşüşün faiz indirimi olasılığını artırabileceğini belirtiyor. Eğer enflasyonda düşüş devam ederse, Fed’in faiz indirimi konusunda adım atma ihtimalinin yeniden artabileceğini düşünüyor.

Kurumsal Kazançlar ve Piyasa Beklentileri

Son olarak, Haziran ayında hisse senetlerini yükselişe geçirecek beşinci katalizör ise, şirket kârlarının artmaya devam ettiğini gösteren sağlam kurumsal kazanç raporları. Bank of America’nın verilerine göre, S&P 500 şirketlerinin yüzde 97’sinin ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla, hisse başına kazançlar konsensüs tahminlerinin yüzde 3 oranında üzerinde gerçekleşti.

Fundstrat: Borsa Yatırımcıları, Haziran Ayında Yükseliş Bekliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!