1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Gün İçi Alım Satım Yaparken Dikkat! Yatırımcılara Pahalıya Mal Olabilir

Gün İçi Alım Satım Yaparken Dikkat! Yatırımcılara Pahalıya Mal Olabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veriler, hisse senedi piyasalarında gün içi alım satım yapan yatırımcıların işinin ne kadar zor olduğunu kanıtlıyor. Borsagundem.net‘in derlediği bilgilere göre, istatistikler, gün içi alım satımın ve piyasaya doğru zamanda girip çıkmanın ne kadar pahalıya mal olabileceğini gösteriyor.

Yılın Sadece 9 Günü

MarketWatch‘tan Mark Hulbert’in haberine göre, yeni bir çalışma bize ABD borsasının günlük dönüşlerini zamanlamanın ne kadar zor olduğunu hatırlatıyor. Araştırma, bu yıl şu ana kadar borsanın 2024’teki tüm kazanımlarının yalnızca 9 gün içinde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Patlayıcı getirilerin olduğu bu 9 günün hiçbiri arka arkaya gerçekleşmediğinden ortalama bir gün içi yatırımcının söz konusu her günde piyasada olması ise pek olası olmayabiliyor. Ve gün içi yatırımcılar bunlardan herhangi birini kaçırdıkları ölçüde piyasanın gerisinde kalıyor.

Bu Yıla Has Değil

İlin ilginç yanı, bu durumun bu yıla has olmaması. ABD borsasının bir takvim yılındaki tüm kazanç veya kayıplarını oluşturan her yılın işlem seanslarının oranının 1897’den bu yana ortalama sadece yüzde 3,1 olduğu görülüyor. Bu da diğer yüzde 96,9‘luk işlem seanslarının net getirisinin tam olarak sıfır olduğu anlamına geliyor.

En İyi Strateji

İlginç bir şekilde bu yüzdeler, bireysel hisse senedi getirilerinin çarpık dağılımını ölçen benzer bir çalışmanın sonuçlarına da çok yakın. Bu çalışma, 1990 ile 2020 arasındaki otuz yıl boyunca dünyadaki halka açık tüm hisse senetlerini, sayıları toplamda yaklaşık 64.000’i buluyor, analiz ediyor ve bunlardan yalnızca 1.526’sının, yani yüzde 2,39’unun küresel Hisse senedi piyasasının o dönemde ürettiği tüm zenginliği yarattığını bulguluyor. Bu, hisselerin diğer yüzde 97,61‘inin yarattığı net servetin sıfır olduğu anlamına geliyor.

Uzun Vadeli Yatırımın Önemi

Bu sonuca ulaşan çalışma geçen yıl Financial Analysts Journal‘da yayınlandı. “Uzun Vadeli Hissedar Getirileri: 64.000 Küresel Hisse Senedinden Kanıtlar” başlıklı araştırma Arizona State Üniversitesi’nden Hendrik Bessembinder, Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nden Te-Feng Chen ve K.C. John Wei ve Tulane Üniversitesi’nden Goeun Choi tarafından yürütülmüş.

Bu araştırmanın yatırım stratejileri açısından anlamı ise geniş piyasa endeks fonu satın almak ve uzun süre elde tutmaktır çünkü eğer hangi hisse senetlerinin hisse senedi piyasasının uzun vadeli getirisinin tamamını üreten küçük alt kümenin parçası olacağını önceden bilmiyorsanız, endeks fonunun gerisinde kalacaksınız demektir. Benzer bir sonuç, borsanın tüm net getirisini oluşturan birkaç günü seçmeye çalışan gün içi yatırımcılar için de geçerlidir.

Gün İçi Alım Satım Yaparken Dikkat! Yatırımcılara Pahalıya Mal Olabilir
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!