1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Güney Afrika’da 30 Yıllık Dönem Kapanıyor

Güney Afrika’da 30 Yıllık Dönem Kapanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Afrika’da Tarihi Seçim Sonuçları

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 29 Mayıs’ta gerçekleştirilen genel seçimler, ülkede büyük bir değişimin habercisi oldu. Ülkenin ilk siyahi devlet başkanı Nelson Mandela’nın partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC), 30 yıllık tek başına iktidarının sona erdiğini gördü. Resmi olmayan sonuçlara göre, ANC’nin oy oranı yüzde 40’a gerileyerek, parlamentodaki çoğunluğu kaybetti.

Sürpriz Parti: Ulusun Mızrağı

Eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın partisi Ulusun Mızrağı (MK), seçimlere ilk kez katıldığı halde oy oranı yüzde 14,5’e ulaşarak sürpriz bir başarı elde etti. Zuma’nın hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevden alındığı ANC’den ayrılarak kurduğu MK, ülke siyasetinde dikkat çeken bir oy oranı elde etti.

Muhalefetin Güçlenmesi

Geçmiş seçimde ana muhalefet partisi olan Demokratik İttifak (DA), bu seçimde oy oranını artırarak yüzde 21,7’ye yükseltti. Ayrıca, DA liderliğindeki 7’li ittifak da toplam oy oranını yüzde 28’e çıkararak önemli bir rol oynadı. Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) ise oy oranında bir düşüş yaşayarak yüzde 9,5’e geriledi.

Güney Afrika’da 30 Yıllık Dönem Kapanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!