Ham Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Etkileri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ham petrol fiyatları son bir ay içinde yüzde 10’a varan bir artışı gerçekleştirirken WTI varil fiyatı Ekim 2023’ten bu yana ilk kez 90 doları aştı. Bu durumun İstanbul Borsası’nda işlem gören hisse senetlerini nasıl etkileyeceği merak konusu.

Uzman Görüşleri ve Analizler

Ekonomist.com.tr yazarı Ceren Oral’ın aktardığına göre, Yapı Kredi Yatırım Araştırma Müdürü Görkem Göker ve Yapı Kredi Yatırım Analisti Mehmet Bodur, petrol fiyatlarındaki artışın nedenlerini OPEC+ politikaları, para politikası, tedarik zinciri sorunları ve jeopolitik faktörler olarak belirtiyorlar. Özellikle OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın bütçe kaygıları nedeniyle petrol fiyatlarını yüksek tutmaya yönelik politikaları etkili olabilir.

Tedarik Zinciri Sorunları ve Beklentiler

IMF verilerine göre, Suudi Arabistan ve Rusya’nın bütçe dengesi için belirledikleri varil fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, tedarik zinciri sorunlarının petrol fiyatlarını yüksek tutabileceği öngörülüyor. Özellikle küresel deniz ticaretindeki sıkıntılar, yüksek navlun maliyetleri ve arz-talep dengesizliği petrol fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

Sektörel Etkiler ve İstanbul Borsası Hisseleri

Uzmanlar, ham petrol fiyatlarındaki artışın İstanbul Borsası’ndaki hisseleri nasıl etkileyebileceğini değerlendiriyorlar. Türk rafinerileri Tüpraş ve STAR Rafineri’nin Brent-Ural farkından faydalanabileceği belirtilirken, akaryakıt dağıtım şirketlerinin maliyetlerinde artış yaşaması bekleniyor. Elektrik sektöründe ise doğalgaz santrallerinin maliyet artışları elektrik fiyatlarını etkileyebilir.

Enerji Sektöründe Beklenen Değişimler

Elektrik fiyatlarının artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji üreticilerinin pozitif etkilenebileceği öngörülüyor. Fosil kaynaklı enerji üreticilerinin ise yüksek girdi maliyetlerini zaten fiyatlara yansıttığı düşünüldüğünden marjlarında büyük değişiklik beklenmiyor. Ancak ulusal enerji tarifelerinde revizyon olması durumunda dağıtım ve perakende şirketlerinin kar marjlarının düşebileceği belirtiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ham Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Etkileri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!