1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Hazine Bakanı Şimşek: Ekonomik Programımızın İlerlemesi Olumlu Ancak Gelişmeye Devam Edeceğiz

Hazine Bakanı Şimşek: Ekonomik Programımızın İlerlemesi Olumlu Ancak Gelişmeye Devam Edeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından ekonomideki ilk yılın muhasebesini paylaştı. Şimşek, programın başarılı işlediğini belirterek, hedeflere ulaşmada kararlı olduklarını vurguladı.

Ekonomik Gelişmelerde Mali Disiplin

Mali disiplin konusunda önemli adımlar atıldı. Bütçe açığı, deprem harcamaları hariç tutulduğunda milli gelire oranı 2023’te yüzde 1,6’ya geriledi. Harcama disiplini, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikalarıyla devam edilecek. Açığı 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirmek hedeflenmektedir.

  • Harcama disiplini sağlanması
  • Vergide adalet ve verimlilik
  • Bütçe açığının azaltılması

Büyüme ve Dış Finansman

Net dış talebin büyümeye katkısı pozitife dönerken iç talep güçlü bir ivme kazandı. Cari açıkta yaşanan düşüş ve dış finansmana erişimde yaşanan artış, ekonominin sağlam temeller üzerinde ilerlediğini göstermektedir. Uzun vadeli, sermaye benzeri dış finansmanın artırılması önemli bir hedeftir.

  • Net dış talebin olumlu etkisi
  • Cari açıkta yaşanan düşüş
  • Dış finansmana erişimde artış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği bilgiler doğrultusunda, ekonomideki gelişmelerin olumlu yönde ilerlediği ve hedeflere doğru sağlam adımlarla ilerlendiği görülmektedir. Mali disiplinden büyümeye, dış finansmandan yapısal dönüşüme kadar pek çok alanda atılan adımlar, Türkiye’nin ekonomik istikrarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Hazine Bakanı Şimşek: Ekonomik Programımızın İlerlemesi Olumlu Ancak Gelişmeye Devam Edeceğiz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!