Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Dış Ticaret Verileri Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mart ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada Türkiye’nin dış ticaret performansının önemli bir iyileşme gösterdiğini belirtti.

Şimşek’in paylaşımına göre, Türkiye’nin yıllık dış ticaret açığındaki iyileşme eğilimi sekiz aydır kesintisiz devam ediyor. Mart ayında yıllık dış ticaret açığı, önceki yılın aynı ayına göre 26 milyar dolar azalarak 92 milyar dolara geriledi. Bu durum, ülke ekonomisinin pozitif bir ivme kazandığını gösteriyor.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin 2024 yılı ilk çeyreğindeki mal ihracatının 257,6 milyar dolara ve turizm gelirlerinin 56,3 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Özellikle salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan değişimlerin Türkiye’yi olumlu yönde etkilediğini vurguladı.

Yeniden şekillenen tedarik zincirleri, stratejik rekabet ve küresel ticarette parçalanma, Türkiye’nin dost ve yakın ülkelerden tedarik eğilimini artırdı. Ülkenin stratejik konumu, bu değişimlerden en olumlu etkilenen ülkelerden biri olmasını sağladı.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin verimliliğini artıracak yapısal reformlarla küresel ticaretteki konumunu daha da güçlendireceklerini belirtti. Ülkenin ekonomik gücünü artırarak, küresel ticarette daha etkin bir rol oynamayı hedeflediklerini ifade etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Dış Ticaret Verileri Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!