1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Hisse Analizi: AL Tavsiyesi Veren Şirketin Değerlendirmesi

Hisse Analizi: AL Tavsiyesi Veren Şirketin Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kardemir Analizi ve Hedef Fiyat Değerlendirmesi

Şeker Yatırım’ın Kardemir (D) için hedef fiyatını 43,62 TL olarak belirledi ve ‘AL’ tavsiyesini sürdürdü. Analiz raporuna göre, Kardemir 1Ç24’te enflasyon muhasebesi (TMS-29 etkisi) uygulanmış finansal verilerine göre 832 milyon TL zarar açıkladı. Bu zarar, önceki döneme göre azalmış olsa da yüksek maliyetler nedeniyle operasyonel karlılık üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir.

Finansal Performans ve Satış Gelirleri

Kardemir’in 1Ç24’teki esas faaliyetlerden diğer giderlerle 25 milyon TL esas faaliyet zararı kaydettiği belirtilmektedir. Şirket, 12.209 milyon TL satış geliri elde etmiş ve satış hacmi önceki döneme göre %9 azalarak 563 bin tona gerilemiştir. FAVÖK ise 1.428 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir, FAVÖK marjı ise %11,7 olarak raporlanmıştır.

Net Nakit Pozisyonu ve Piyasa Beklentileri

Kardemir’in net nakit pozisyonunun 2024/03 dönemi sonunda 2.368 milyon TL’ye yükseldiği belirtilmektedir. Analistler, piyasada yeniden yapılanma temasının etkisiyle uzun ürünlere olan talebin arttığını ve ürün fiyatlarını desteklediğini vurgulamaktadır. Ayrıca, global parasal gevşeme sürecinin başlamasıyla birlikte ürün fiyatlarında ve marjlarda iyileşme öngörülmektedir. Maliyetlerdeki gerilemenin ise stok politikalarına yansıması beklenmektedir.

Riskler ve Değerlendirme

Analizde, global parasal gevşeme sürecinin beklenenden geç başlaması, Çin’deki emlak sektöründeki yavaşlama, yüksek hammadde maliyetleri ve zayıf ürün fiyatları gibi unsurların değerlemede aşağı yönlü riskler oluşturduğu belirtilmektedir. Ancak, Çin hükümetinin emlak sektörünü desteklemek amacıyla aldığı önlemler ve piyasadaki genel beklentiler değerlemeyi pozitif etkileyebilir.

Hisse Analizi: AL Tavsiyesi Veren Şirketin Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!