Hizmet Üretim Endeksi Mart 2024 Verileri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Mart 2024’te hizmet sektöründe üretim endeksi dikkat çekici bir performans sergiledi. Yıllık bazda %6,8 artış gösteren hizmet üretim endeksi, ekonomideki canlılığın sürdüğünü gösteriyor.

Sektörel Değerlendirme

Sektörel Değerlendirme

Mart ayında sektörel bazda yapılan değerlendirmelere göre, farklı hizmet alanlarında farklı performanslar görüldü. Ulaştırma ve depolama hizmetleri %6,3 artarken, konaklama ve yiyecek hizmetleri %1,8 artış kaydetti. Bilgi ve iletişim hizmetlerinde %15,0’lik bir büyüme yaşanırken, gayrimenkul hizmetleri %13,0 arttı. Mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler %7,4 ve idari destek hizmetleri ise %7,0 artış gösterdi.

Aylık Değişimler

Aylık Değişimler

Mart 2024’te hizmet üretim endeksi aylık bazda sabit kaldı. Sektörler arasında ise farklılıklar dikkat çekti. Ulaştırma ve depolama hizmetleri %0,3 artarken, konaklama ve yiyecek hizmetleri %3,1 azalış gösterdi. Bilgi ve iletişim hizmetleri %2,7 artarken, gayrimenkul hizmetleri %0,5 azaldı. Mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler ile idari destek hizmetleri ise sırasıyla %0,5 azalış ve %1,5 artış kaydetti.

Sektörler Arası Karşılaştırma

Sektörler Arası Karşılaştırma

Sektör Yıllık Değişim Oranı (%) Aylık Değişim Oranı (%)
Ulaştırma ve Depolama Hizmetleri 6,3 0,3
Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri 1,8 -3,1
Bilgi ve İletişim Hizmetleri 15,0 2,7
Gayrimenkul Hizmetleri 13,0 -0,5
Mesleki, Bilimsel ve Teknik Hizmetler 7,4 -0,5
İdari ve Destek Hizmetleri 7,0 1,5
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hizmet Üretim Endeksi Mart 2024 Verileri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x