1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. IEA’nın Petrol Talebi Tahmini Düşüşü Raporu

IEA’nın Petrol Talebi Tahmini Düşüşü Raporu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan Petrol Talebi Tahmini Düşüşü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), son raporunda, durgun endüstriyel faaliyetler ve ılıman kış sıcaklıklarının etkisiyle, bu yıl petrol talebinde beklenen artışın azaldığını açıkladı. Özellikle Avrupa’da yaşanan olaylar, dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarında gaz yağı tüketimini olumsuz yönde etkiledi.

IEA’nın aylık raporuna göre, önceki tahminlerde günlük 1,2 milyon varil olan petrol talebi artışı, şimdi günlük 1,1 milyon varil olarak revize edildi. Bununla birlikte, toplam petrol talebinin hala günlük ortalama 103.2 milyon varil seviyesinde olması bekleniyor.

OECD ülkelerindeki petrol talebinde yaşanan azalma, özellikle Avrupa’da gaz yağı talebinin düşüşüyle ilişkilendiriliyor. Avrupa’da gaz yağı talebinin günlük 140,000 varil azaldığı belirtilirken, bu düşüşte kıtanın filosundaki dizel araç sayısındaki azalmanın da etkili olduğu vurgulanıyor.

IEA’nın raporunda, Rusya’nın petrol üretiminde de düşüş yaşandığına dair bilgilere yer verildi. Nisan ayında ülkenin günlük 450 bin varil üretim azalışıyla 7,3 milyon varil/gün üretime gerilediği ifade edildi. Bu durum, ülkenin petrol gelirlerinde yüzde 6,5’lik bir düşüşle 17,2 milyar dolara gerilemesine neden oldu.

IEA yetkilileri, OECD’deki talep düşüşünün, gelişmekte olan ekonomilere daha fazla bağımlı hale getirilmesine neden olduğunu belirtti. Öte yandan, OECD dışı ülkelerdeki petrol talebindeki büyümenin devam ettiğine ve küresel ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edeceğine dikkat çekildi.

IEA’nın Petrol Talebi Tahmini Düşüşü Raporu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!