İhracat Performansı ve Endeks Sonuçları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan rapora göre, nisan ayında ihracat miktar ve değer endeksleri bir önceki aya göre gerileyerek 110,05 ve 136,55 puan olarak gerçekleşti. Metal Sanayi İhracat Birim Değer Endeksi ise nisan ayında 124,09 puana yükseldi. Öte yandan, dünya metal fiyatlarındaki artışlar ihracat birim fiyatlarına olumlu yansıdı ve birim fiyatlar artarak 4,64 dolar/kg seviyesine ulaştı.

Küresel Ekonomi ve Metal Sanayi

Küresel ekonomideki toparlanma ve metal sanayi ürünlerine yönelik talepteki artış beklentileri, küresel faiz indirimlerinin ötelenmeye başlamasıyla birlikte gecikmeye uğradı. Küresel metal sanayi PMI verileri düşüş gösterirken, çelik fiyatları Çin’in düşük fiyat politikaları nedeniyle zayıf kaldı. Ancak bakır ve alüminyum fiyatlarında artışlar yaşandı.

Beklentiler ve İkinci Çeyrek Öngörüleri

İkinci çeyrekte ihracat pazarlarında toparlanmanın başlaması beklenirken, alınan ihracat siparişlerinde düşüş eğiliminin yavaşladığı görüldü. Mayıs ve haziran aylarında ihracatta kademeli bir artış öngörülüyor. Ancak yüksek maliyet artışları ve rekabet koşullarının zorluğu dikkate alındığında, Türk lirasındaki değer kaybı ve artan maliyetlerin rekabeti olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatının nisan ayında geçen yıla göre yüzde 7 düşüşle 919,3 milyon dolar olduğunu açıkladı. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İhracat Performansı ve Endeks Sonuçları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!