İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır? İşte Yeni Düzenleme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu zamana kadar 1 milyon 722 bin 266 araç ikinci el olarak satıldığı bilgisini veren Bülent Tüfenkci, yeni düzenlemeyle ilgili detayları da paylaştı. Buna göre artık ikinci el satışlarında (eğer Başbakanlık onaylarsa) aşağıdaki kurallar ve düzenlemeler yürürlüğe girecek. İkinci el otomobil satışları için pazarlar, günler hatta yollar bulunuyor. Otomobillerin teknik detaylarına hakim olmayan birçok insan bu pazarlarda ya kandırılıyor ya da elindeki ürünü kaça satacağını bilmeden ucuza satıyor. İşte yeni düzenlemeyle artık hem alıcının hem satıcının haklarını koruyan kurallar geliyor.

1- En fazla 3 araç alıp satabilecek

Daha fazla alım satım yapılıyorsa, bu kişinin işi ticarete döktüğü varsayılarak gelirini vergilendirmesi gerekecektir.

2- Ekspertiz raporu alma zorunluluğ

Artık bir aracı satmak istiyorsanız ekspertiz raporunu hazır bulundurmak zorundasınız. Raporu aldıktan sonra fiyatlandırmayı buna göre yapabilirsiniz.

3- Esnaf ve Sanatkâr’a yetki belgesi alma şartı

Kaçakçılık, hırsızlık gibi suçlardan ceza almışsanız araç satış eğitimini alamayacaksınız.

4- Taşıt Teslim düzenlemesi

Araçların tanıtım kartları olacak ve bu kartların üzerinde aracın hasar bilgileri yer alacak. Eğer kusurlu bir araç satılıyorsa, alıcı bunu önceden görebilecek.

5- Takasbank ile online ödeme

İnternet üzerinden araç alım satımları için online ödeme kolaylığı geliyor. Bu sisteme Takasbank adı verilirken sistem şöyle işliyor; Alıcı beğendiği aracın ödemesini takasbank üzerinden gerçekleştiriyor ve satıcı ile birlikte noter’e giderek devir işlemlerini yapıyor. Devir işlemleri tamamlandığında para otomatik olarak alıcının hesabına yatıyor. Şayet devir gerçekleşmezse alıcının parası iade ediliyor.

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır? İşte Yeni Düzenleme
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Metin Durak

Yazınızda tarih yok. Yazı “bu zamana dek” diye başlıyor ama hangi yıldan bahsettiğiniz bile belli değil!

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x