1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. İş Yatırım, TAB Gıda’nın Bilanço Analizini Yayımladı

İş Yatırım, TAB Gıda’nın Bilanço Analizini Yayımladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güçlü Gelir Artışı

TAB Gıda, 1. çeyrek 2024 finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin sistem genelindeki satışları %81 artarak 7,6 milyar TL’ye yükseldi. Net satışlar ise %79 artışla 5,3 milyar TL’ye ulaştı. Bu güçlü performans, fiş sayısındaki artış ve paket servis gelirlerindeki yükselme ile desteklendi. Marjlarda iyileşme de dikkat çekiciydi; brüt kâr marjı %16,6’ya yükselirken, FAVÖK 856 milyon TL olarak gerçekleşti. Operasyonel giderlerdeki artışa rağmen şirket, FAVÖK marjını %16’ya yükseltmeyi başardı.

UMS-29 Etkisi ve Net Kar

Konsolide bazda, TAB Gıda’nın satış gelirleri %7 artarak 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Ancak, UMS-29 muhasebesi nedeniyle net karında düşüş yaşandı. Net kar, önceki yıla göre %89 azalarak 133 milyon TL’ye geriledi. Bu düşüşte, parasal zarar ve ertelenmiş vergi giderlerinin etkisi büyüktü. Şirketin net kar marjı da %2,3’e geriledi.

Finansal Durum ve 2024 Beklentileri

TAB Gıda’nın finansal durumu ise sağlam görünüyor. Şirketin net nakit pozisyonu 1,3 milyar TL olarak kaydedildi. 2024 beklentilerine gelince, şirket performansının 2023’e paralel devam etmesi bekleniyor. Sistem genelinde gelir büyümesinin %85 artarak 47 milyar TL’ye ulaşması hedeflenirken, konsolide gelirlerin %80 artışla 30 milyar TL’ye çıkması bekleniyor. Ayrıca, şirket 200’den fazla yeni restoran açarak genişleme stratejisini sürdürecek.

İş Yatırım, TAB Gıda’nın Bilanço Analizini Yayımladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!