1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. İş Yatırımın Şişecam Şirketi İçin Bilanço Analizi

İş Yatırımın Şişecam Şirketi İçin Bilanço Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam’ın 1. Çeyrek Performansı

İş Yatırım tarafından yapılan analize göre, Şişecam’ın 1. çeyrek performansı zayıf olarak değerlendirildi. Şirket, faaliyet performansındaki düşüş nedeniyle yıllık bazda %56’lık bir kar düşüşü yaşayarak 2,36 milyar TL net kar elde etti. Ancak kur farkı gelirlerindeki artış ve vergi giderlerindeki düşüş, net kar rakamını destekledi.

Faaliyet Sonuçları ve Ciro Durumu

Şirketin tüm iş kollarında ürün fiyatlarında yaşanan gerileme, 1. çeyrekte %16’lık bir ciro düşüşüne neden oldu. Konsolide FAVÖK, yıllık bazda %64 azalarak 3,13 milyar TL’ye geriledi. Şirketin marjı ise %7,7 olarak gerçekleşti.

Ürün ve Fiyat Analizi

Şişecam’ın cam ve kimya segmentlerindeki gelirlerindeki düşüş, özellikle ürün fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklandı. Cam ambalaj satış hacimlerinde yaşanan artışa rağmen, ortalama ürün fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gelirler %10 daraldı.

Talep ve Pazar Durumu

Türkiye ve Rusya’daki olumlu talep ortamı, cam ambalaj satış hacimlerinde %17’lik bir artışa sebep oldu. Ancak cam ev eşyası segmentindeki satış hacimlerindeki düşüş ve zayıf fiyatlamalar gelirlerde %11’lik bir düşüşe neden oldu.

İş Yatırımın Şişecam Şirketi İçin Bilanço Analizi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!