İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’ten Ekonomi Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinin enflasyon ve döviz kuru konularındaki beklentilerini değerlendirdi. Avdagiç, Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak açıkladığını hatırlatarak, iş dünyasının bu yıl enflasyonun yüzde 43-44 bandında olabileceğini öngördüğünü belirtti.

Enflasyon ve Döviz Kuru İlişkisi

Avdagiç, enflasyon ve döviz kuru arasındaki ilişkinin önemine vurgu yaparak, kur ile enflasyon arasındaki korelasyonun kopmamasının önemli olduğunu ifade etti. Dolar kuru ile enflasyon arasındaki farkın ilk çeyrekte 5,3 puan olduğunu belirterek, bu durumun dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Rolü

Avdagiç, Türkiye’nin FATF Gri Listesi’nden çıkacağı öngörüsünde bulunarak, Hazine ve Maliye Bakanlığının ulusal ve uluslararası alanda titizlikle çalıştığını vurguladı. Ülkenin 5 yıllık kredi risk priminin 300 puan seviyesine inmesini ekonomi yönetimi ve hükümetin çabalarının bir sonucu olarak değerlendiren Avdagiç, bu durumun olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Kredi Maliyetleri ve Beklentiler

İTO Başkanı Avdagiç, bankaların sendikasyon kredilerinin ekonomi ve iş dünyası için önemli olduğunu belirterek, bankaların sendikasyon maliyetlerini takip etmenin gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, kredi maliyetlerinin enflasyon üzerinde konumlanmasının piyasanın bir gerçeği olduğunu ifade eden Avdagiç, enflasyonun düşmesiyle birlikte faiz ve kredi maliyetlerinin de daha uygun seviyelere geleceğini öngördü.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’ten Ekonomi Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x