Japonya’da Reel GSYH ve Ekonomik Veriler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reel GSYH Verileri

Japonya’da reel GSYH, Mart ayına kadar olan üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre %0,5 küçüldü. Bu rakam, ekonomistlerin öngörülerinden biraz daha düşüktü.

Ocak-Mart döneminde Japon ekonomisi ise geçen yılın aynı dönemine göre %2 daraldı.

Tüketim ve Üretim Verileri

Özel tüketim, Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre %0,7 gerileyerek dördüncü çeyrekte de düşüş yaşadı. Enflasyona göre ayarlanmış ücretler ise son 24 ay üst üste düşüş gösterdi.

Üretimin durması, tüketimin düşmesinin ve GSYH’nin %0,5 azalmasının temel nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Capital Economics’e göre, otomobil üreticilerindeki üretim duruşları bu düşüşte etkili oldu.

Gelecek Beklentiler ve Değerlendirmeler

Capital Economics, Toyota’nın üretime yeniden başlamasıyla Mart ayında sermaye malı sevkiyatlarının arttığını ve bu durumun yeni çeyrekte bir toparlanma getirebileceğini belirtiyor.

Thieliant, hizmet harcamalarındaki toparlanma ve tüketimin dirençli olmasıyla birlikte, BOJ’un faiz artışı konusunda temkinli olacağını vurguluyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Japonya’da Reel GSYH ve Ekonomik Veriler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!