Jeffrey Gundlach ve Enflasyon Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DoubleLine Capital’in CEO’su Jeffrey Gundlach, enflasyonun merkez bankasının hedefinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Federal Rezerv’in (Fed) bu yıl sadece bir faiz indirimi yapacağını belirtti.

Gundlach, CNBC’ye yaptığı açıklamada, Fed’in olası bir faiz indirimi adımıyla ilgili beklentilerini paylaştı. Kendi projeksiyonuna göre, Mart ayında Fed’in potansiyel bir faiz indirimi yapabileceğini ancak üç faiz indiriminin pek olası görünmediğini dile getirdi.

Enflasyonda aşağı yönlü bir hareketin olmadığını vurgulayan Gundlach, bu nedenle yıl sonuna kadar sadece bir faiz indiriminin gerçekleşebileceğini ifade etti. Özellikle gıda, enerji ve konut dışındaki hizmetlerin enflasyonunu gösteren süper çekirdek enflasyonun Mart ayında yıllık bazda %4,8 olduğunu belirtti.

Gundlach, manşet enflasyonun yıllık bazda %3,5 olduğunu ve Federal Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon verilerinin faiz artışına gitmeden düşmesini umduğunu dile getirdi. Ancak petrol fiyatlarının yüksek seviyelerde seyrettiği bir dönemde enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşmesinin zor olduğunu savundu.

Gundlach, piyasalarda Fed’in faiz artırımına gitmeyi düşündüğü algısının yanlış olduğunu ve bu yönde kesinlikle bir adım atılmayacağını belirtti. Özellikle çekirdek TÜFE rakamlarında enflasyonun düşüşünün beklentilerin ötesinde olduğunu vurguladı.

Jeffrey Gundlach’ın değerlendirmeleri, enflasyonun seyrine dair piyasalarda önemli bir referans noktası oluşturuyor. Fed’in faiz politikalarının enflasyon verileriyle nasıl şekilleneceği, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Jeffrey Gundlach ve Enflasyon Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!