1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. JPMorgan Dolar/Türk Lirası Beklentisinde Değişikliğe Gitti

JPMorgan Dolar/Türk Lirası Beklentisinde Değişikliğe Gitti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan Türkiye Analizi

JPMorgan, Türkiye ekonomisiyle ilgili güncel bir analiz yayımladı. Banka, Türkiye’deki politika faizi ve enflasyon oranının yakın zamanda zirveye ulaşacağına dair artan bir güveni vurgulayarak, dolar/Türk lirası (TL) paritesi için yıl sonu beklentisini 36’dan 35.5’e revize etti.

Banka ayrıca, enflasyonun 2025 yılına kadar yüzde 25’e düşeceğine olan inancını dile getirdi. Bu olumlu görüşler çerçevesinde JPMorgan, Türk devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) ve devlet tahvilleri için yatırım tavsiyesini “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

Önceki bir raporunda JPMorgan ekonomisti Fatih Akçelik, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte bir miktar soğuyabileceğini belirtmişti. Akçelik’e göre, ücretlerdeki artışlar ve depremle ilgili kamu harcamaları nedeniyle ekonominin hala aşırı ısınmış olduğu ve çıktı açığı bulunduğu belirtilmişti.

Yayımlanan raporda, koordineli para ve maliye politikası sıkılaştırmasının, negatif çıktı açığı dönemini başlatacağı ve bu durumun 2024’ün ikinci yarısında ve 2025’te enflasyonu düşürerek cari dengeyi iyileştireceği öngörülmüştü.

Bankanın Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri, yatırımcılar için de bir rehber niteliği taşıyor. JPMorgan’ın analizlerine göre, Türkiye ekonomisi gelecek dönemde bazı zorluklarla karşılaşsa da uzun vadede pozitif bir seyir izleyebilir.

JPMorgan Dolar/Türk Lirası Beklentisinde Değişikliğe Gitti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!