Kırsala Yatırım Yapana Yüzde 50 Hibe Desteği!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırsal alanda yatırım yapmak isteyenlere müjdeli haberi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba verdi. Yatırımcıya yüzde 50 hibe desteğinin detaylarını paylaşan Fakıbaba, 90 günlük başvuru süresine dikkat çekti.

Bakan Hibe Desteği Detaylarını Açıkladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın açıklamasında yüzde 50 hibe desteğinin detayları tek tek açıklandı. Bu desteğin tarıma dayalı sanayi yatırımlarının artması, kırsal alandaki ekonomik faaliyetlerin hız kazanması için sağlandığını ifade eden Fakıbaba, tüm yatırımcıları söz konusu alanlar dahilinde yatırım yapmaya çağırdı.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı tebliğ kapsamındaki desteklerle, kırsaldaki ekonomik ve sosyal faaliyetlerin artmasını hedeflediklerini, tarım içi ve tarım dışı alanlarda istihdamı artırmayı planlandıklarını, bölgedeki vatandaşların gelirlerini artırmak için verilecek hibelerle yatırımcıyı desteklediklerini, destekler dahilinde kadınların ve gençlerin öncelikli olduğunu ifade etti. Fakıbaba tebliğde yer alan yatırımlar dahilinde, yatırımcı kişi ve kuruluşlara yüzde 50 hibe uygulamasının hayata geçeceğini kaydetti.

Yenilenebilir Enerji Üretiminde 81 Kent Hibe Desteğinden Yararlanacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba bundan önceki uygulamalarda yenilenebilir enerji üretim tesisleri için 39 kentte hibe desteği verildiğine işaret ederek, bu rakamın artık 81 kent için geçerli hale getirildiğini ifade etti.

Hibe Desteğinden Yararlanama Şartları

Hibe desteği programına bazı ilaveler de yaptıklarını söyleyen Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, sabit yatırımlara hindi ile kaz yetiştiriciliği yatırımlarının da eklendiğini duyurdu. Bugün yayımlanan tebliğ uyarınca 20 hayvanı kesme kapasitesine sahip kesimhanelerinde desteklerden yararlanacağını açıklayan Bakan, bu desteğin 81 kent içinde geçerli olacağına vurgu yaptı. Ceviz üreticisini de unutmadıkları ifade ederek, “Ceviz hasat makineleri artık hibe kapsamına alındı” dedi.

Tebliğe göre yatırım niteliği taşıyan yeni tesislerde başvurularda üst limit 2 milyon TL’yi geçemeyecek. Faaliyet halinde olan tesislerin tamamlanması için yapılacak başvurularda 1,75 bin liralık üst limit şartı aranacak. Kapasite artırımı alanında yapılacak başvurularsa 1,50 milyon liranın üzerinde olmayacak. Bunların yanı sıra kırsalda yeni turizm tesisi yatırımları 1,50 milyon lira üst limit koşuluyla yüzde 50 hibe desteğinden yararlanma tüm bu yatırımlar için söz konusu olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kırsala Yatırım Yapana Yüzde 50 Hibe Desteği!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x