1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Koç Holding, İlk Çeyrek Mali Sonuçlarını Kamuya Açıkladı

Koç Holding, İlk Çeyrek Mali Sonuçlarını Kamuya Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Holding 2024 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sonuçları

Koç Holding, 2024 yılının ilk çeyreğine dair önemli finansal verilerini Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. Şirket, bu dönemde 1,3 milyar TL net dönem kârı elde etti. Ancak, geçen yılın aynı dönemine göre kârında yüzde 87’lik bir düşüş yaşandı.

Brüt kârı 74,6 milyar TL olan Koç Holding’in satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 311,75 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin toplam özkaynakları ise yüzde 3’lük bir düşüşle 754,952 milyar TL olarak gerçekleşti.

Koç Holding’in net nakit pozisyonu ise 31 Mart 2024 itibarıyla 25 milyar TL’ye yükseldi. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 23,4 milyar TL’lik seviyenin üzerine çıktı.

Şirketin yatırımcı sunumunda enerji ve finans sektörlerindeki zorlu koşulların kârlılığı olumsuz etkilediği belirtildi. Özellikle enerji kısmında ürün marjlarının zayıflığı ve finans tarafında yaşanan baskılar, kâr düşüşünde etkili oldu.

Koç Holding’in yurtdışı gelirlerinin toplam kombine gelirler içindeki payı yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti. Bu oranda, Tüpraş’ın yüzde 48 oranında yabancı paraya endeksli gelirleri de bulunuyor.

Sektörlere göre net aktif değer kırılımında otomotiv sektörü en büyük paya sahip oldu (%29). Finans sektörü %18, rafinaj sektörü %17 ve enerji sektörü ise %13’lük paylarla sıralandı.

Koç Holding, İlk Çeyrek Mali Sonuçlarını Kamuya Açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!